Taraftarlardan gelen tepkiler üzerine genel kurul kararı alan ve bugün yapılan genel kurulda görevi bırakan Erkan Koca, yaptığı konuşmada bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Koca'nın konuşması'nın tamamı şu şekilde...

Sayın Divan, değerli başkanlarım, minnettar olduğumuz efsanevi futbolcularımız, değerli Eskişehirspor’un büyük taraftarı,

Bugün burada bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Kongremize hoş geldiniz. Ocak 2023’te yönetim kurulu ve benim görev aldığım Eskişehirspor hayatım boyunca belki de en büyük onur ve gururum olan Eskişehirspor’daki görevime başladım. Yaptıklarımızdan biraz bahsetmek isterim sizlere.

İlk başta yedi dönemdir açılmayan transfer tahtasını açtık. Transfer tahtasını açarken, nereden baksanız, Eskişehirspor’un 25 milyon TL borcunu azalttık. Bu transfer tahtasını açarken büyük zorluklarla karşılaştık, bunlardan biraz bahsetmek istiyorum, sonra da transferlere dönelim.

Camiamıza biraz da transferlerle ilgili bilgi verelim. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım, Eskişehir Taraftarlar Birliği Başkanı arkadaşım Murat Diri ile imzalanmayan oyuncularımızı tek tek gezdik. Mehmet Başkanımız sağ olsun, ben de onun başkan vekiliydim, birçok imzayı aldı ama geriye 15-16 tane imza kalmıştı. Bizim başkanlık dönemimizde biz de bu imzaları alarak, yedi dönemdir transfer tablosu açılmayan Eskişehirspor’un transfer tahtasını açtık.

Maalesef ki Eskişehirspor üçüncü ligde biz göreve geldiğimizde on puandaydı. Transfer cezalarıyla karşı karşıyaydı, eksi puanlarla karşı karşıyaydı. Alt yapıdan çıkarttığımız oyuncularla liglerde mücadele ediyorduk. Akabinde transferi açtıktan sonra, biz Özgür, Ulaş ve ben imzaları teslim ettikten sonra, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan çıkıyordum. Saat herhalde akşam.

Tam çıkarken bir transfer daha kapandı: Mehmet Murat Uçar. Onu da açtık. Eskişehir'e geldik. Orada Meta Abi’nin dostudur, genel sekreter TFF. Bana dedi ki: "Ne yap ne et, Erkan, ne yap ne et, transferleri hemen bir an önce yap." "Neden başkanım?" diye sorduğumda: "Çünkü Eskişehirspor’un TFF’nin ekranında görünen birçok alacaklısı, bizim basınımız, şehrimiz Twitter’dan, sosyal medyadan 'transfer Eskişehirspor’a açıldı' ile beraber bütün alacaklılar hareketlendi ve teker teker oradaki avukata başvurmamış, FIFA’ya başvurmamış olan oyuncular başvurabilir ve transfer tahtası kapanabilir" diyerek bir an önce transferlerimizi yapmam için bana tavsiyelerde bulundu.

Eskişehir'e geldik ama transferin kapanmasına altı gün var. Altı gün içinde transferleri yapacak, parayı bulacak, transferleri yapacak ve ligde kalmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an önce transferleri yaptık. Geçtiğimiz sezondan bahsediyorum. Transferleri yaparken de zaten ara transfer. Hepiniz de futbolun içinde olduğunuz için bilirsiniz. Ara transferlerde transferler biraz ya hocasıyla anlaşamamıştır, ya kulübüyle kavga etmiştir, ya da arkadaşıyla kavga etmiştir. Ara transferlerde maalesef ki çok çok iyi adam da alamazsın. Paramız da zaten ona göre ama sonuçta biz üçüncü ligde kalsaydık da transfer yasağımız devam ettiğimiz bu transferleri yapmak zorundaydık ve yanlış hatırlamıyorsam da on dokuza yakın üçüncü ligde transfer yaptık. Bu transferleri yaparken de TFF başkanının ve genel sekreterinin bana söylediği durum üç kere gerçekleşti. Biz üç kere transfer kapandı, o süreçte biz dört kere transfer açtık.

BAL’daki transferlere gelelim. Maalesef ki küme düştü bu takım. Bu transferler ne kadar çok oldu diye eleştirildiğiniz için bunları açıklamak zorundayım. Takım küme düştükten bir hafta sonra biz yönetim kurulumuzla bir toplantı yaptık. Devam ediyor muyuz? Evet, ediyoruz. Bu takımı şampiyon yapacak mıyız? Evet, yapacağız diye yola başladık. İlk etapta bizim altyapımızdan çıkan Eskişehirli oyuncularla, üçüncü ligde bizde oynayan Tolga Yakut, Bartu gibi isimlerle görüşme sağladık. Ve arkadaşlara dedik ki: "Siz bu şehrin çocuğusunuz. Eskişehirspor’un ligi olmaz. Bizimle devam edin." Hepsi bizden izin istedi. Bazısı dedi ki: "Kendimi tesiste yakarım, ben BAL’da oynamam." Yeni aldığımız transferlerde de "Biz BAL liginde oynamayız, bizim kendi çocuklarımız da bizle BAL liginde oynamayız" dediler. Elimizde iki tane oyuncu kaldı. İki tane de Barış Memiş, Serdar kabul etti. Hasan Alp’i ikna ettik, Arda Okumuş’u ikna ettik. Toplam elimizde dört oyuncu kaldı.

Futbol hocalarımız burada, toplam 28 kişilik bir kamp kadrosu istiyorlar. Dört tane oyuncu var, 24 tane transfer yapmak zorundasın. Ulaş Başkan da yarın hemen mesaiye başlayacak. Yeni yönetim kurulumuzda 25 tane transfer yapmak zorunda, çünkü futbolcu yok elde. Ve biz ekonomimiz gereği bulduğumuz kaynak gereği transferleri yapmaya başladık. Şimdi burada belediye başkanlarımız da var. Eskişehirspor’u kimse şöyle sanmasın: Merkezi hükümetten belediyelerimize bir para gelir, belediyenin kendi kaynakları vardır, bunlar birleşir bir bütçe oluşturur. Ama maalesef Eskişehirspor’a sezon öncesinde hiçbir yerden para gelmez. Senin bütçen sıfırdır. Kendi kaynaklarınla, yönetim kurulunun kaynaklarıyla bir şeyler yapabilirsen yaparsın, yapamazsan zaten halin ortada olur.

Beni ve yönetim kurulumu bu anlamda maalesef ki eleştirdiler. "Eskişehirspor’u siyasete sokuyorsunuz, Eskişehirspor’u AK Parti’nin arka bahçesi yaptın" dediler. O oldu, şu oldu diye sezon başlamadan eleştiri yağmuruna tutulduk. Buradan şunu söyleyebilirim: Ulaş Entok benim başkan vekilimdi zaten. Şu an belediyelerimizin ortak adayı Niyazi Çelik. CHP’den meclis üyesi adayıydı. Sefa Üstünbaş, İYİ Parti’den meclis üyesi adayıydı. Yusuf Ünal, biz ona çok ısrar ettik, Seyitgazi’den CHP’den belediye başkanı aday adayı oldu. Özgür Marangoz, benim başkan vekilimdi. Babadan CHP’li, babası Kazım Başkan’ın en yakınıydı. Komple yönetimi de AKP’li oldu. Eskişehirspor’u borç harç tutmuşlar. Ese hiçbir kalıcı geliri olmadan biz aldık, mecburduk siyasete. Bugüne kadar olan tüm başkanlar uğraştı. Biz çok uğraştık herhalde.

Mehmet Şimşek başkanlığında ben vekildim, defalarca Ankara’ya gittik. Burhan Sakallı, Zihni Çalışkan bize yardımcı oldu. Yıllardır alınamayan Spor Toto’da borçtan dolayı bloke yemiş. Benim anladığım kadarıyla usul hatası olmuş, aslında bizim hak faktörünce borcumuz var. Spor Toto’da yedi milyon TL bloke kalmış. Yedi milyon TL’sini kurtardık, Eskişehirspor’un yedi milyonu var. Sıra cetveli yapılıyor. Yedi milyon borçtan düşecek. Eskişehir’in namus borcu dediğimiz olaya gelelim. Trabzonspor’a borcu ödeyenin heykelini dikeriz dediler. Biz de bunu siyasetten, validen rica ederek kapattık Trabzon borcunu.

Taraftar daha ne yapsın, yıllardır çile çekmiş. Taraftar her şeyi yapmış. Yine kampanya yapımında gelen iş adamı ve belediye başkanları var, kimse omuz vermedi. 25 yıldır başkanlarımızsın. Transferleri açarken sadece Trabzonspor dosyası değil. Hiç babayiğit çıkmamış, biz 25 milyon TL Eskişehirspor’un borcundan düşürdük, Trabzon dahil. Siyaseti karıştırdık bu işe. 35 ay elektrik borcu ödenmemiş. Ankara’ya gittik, defalarca gittik. İstanbul’a gittik, Zorlu’da kapatacağız tamam dedi. Spor Toto’ya gittik, elektrik borcu için destek istedik, AKP milletvekilleri aracılık etti, borcu kapattık. Parayı aldım, kalan parayla futbolculara peşinat yatırdık.

Daha önceden yıkılan alt yapı tesisleri vardı. Giyiniyor, soyunuyorlar tesiste dışarıda. Nerede iş adamları, belediyeler? Bunlar yıllarca görülmedi. Çelik konsiyumdan kendimiz bir şeyler yapmak için çizdik, ettik. Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’ndan randevu aldık, gittik. 10-15 defa bakana gittim, akşam yedi saat spor bakanının kapısında oturduk. Kaldırımda bekledim konuşmak için. Eskişehirspor’un kalıcı bir tesisi oldu.

Eskişehirspor’a zamanında belediye de billboardlar vermişler. Kazım Başkan, oradaki petrolde Eskişehirspor’a verilmiş. Hiçbir tane Eskişehir’in dikili ağacı yok kalmamış. Spor bakanına rica ettik, bizim kalıcı gelire ihtiyacımız var. Rica ettik, iki tane de halı saha yaptık. İnşallah Ulaş Başkanımız da bunları verir, nice futbolcular yetişir. Camiamızın özlediği coşkuyu yaşatmak istedik. Kalıcı gelirler yaratmak için gece gündüz çalıştım. Trabzon dosyasını kapattık. Ödemeleri yaptık. Elli’ye yakın transferlerin tamamına yakın borcunu kapattık. Eskişehirspor’u borç batağına sokmadık. Tek eksik şampiyonluk. Üç puanla kaçırdık. Sahada başarı gelmeyince maalesef ki futbolda yaptıklarınızın hiçbir önemi yok.

Sosyal medyada görüyoruz, hiçbir oyuncumuz küçük düşürücü açıklama yapmamıştır. Basında bir demeç vermiştim, güçlü bir yönetim listemiz var. Sezon sonu toplantılarda istişarelerde futbolcularla görüşmeye başlamıştık, yeni sponsorluklarda anlaşmaları sağladık. Belediyelerin sorumluluk aldığı, Eskişehirspor’un borcunu kapatacağız demeleri, bunu yapacaklarını söylemeleri umut verdi. Biz listemizi divana vermiyoruz, işinden, gücünden, ailesinden ödün veren, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Kaynak: Murat Dağtekin