Yaptırmayan yandı! Araç sahiplerine zorunlu kontrol uygulaması yürürlükte Yaptırmayan yandı! Araç sahiplerine zorunlu kontrol uygulaması yürürlükte

“Başarı Teşvik Programı” kapsamında başarılı öğrencilere destek ödemesi yapılacağı duyuruldu. Yeni gelişme öğrencileri heyecanlandırdı. Asgari ücretin yüzde 60’ına kadar yılda iki kez verilecek olan destek ödemesinin detayları açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvim kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili 22 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Tatil kapsamında ilk dönem karneleri dağıtılacak. Yarıyıl tatilinin netleşmesiyle Başarı Teşvik Programı gündemdeki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuya ilişkin olarak açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.''

Asgari Ücretin yüzde 60 kadarı

Sınıflarının ilk 3’üne ve okullarının ilk 5’ine giren ve başarı elde eden öğrencilere net asgari ücretin yüzde 60’ı kadar yılda 2 defaya mahsus olacak şekilde başarı desteği verilecek. Bu ödemede net asgari ücret olan 11.402,32 TL’nin yüzde 60’ı olan 6.841,39 TL ödeme yapılacak.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan projede sosyal yardım faydalanıcısı hanelerdeki başarılı öğrenciler ile korunmaya ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanacak.

Başvurular ne zaman ve nerede olacak?

Yılda iki defa verilecek olan ödemenin ilk dönem sonunda ve yaz tatilinde verileceği öğrenildi. Başvuru yapmak isteyen kişilerin ikamet ettikleri ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden yapabileceği duyuruldu.

Yükseköğretim öğrencilerine yönelik olan detaylar paylaşıldı

Üniversite öğrencilerinden not ortalaması 85 ve üzeri olanlar net asgari ücret kadar başarı desteği alabiliyor.

Fakültelerde ilk 5’te yer alan öğrencilere net asgari ücretin 2 katı ödeme yapılıyor.

LGS'de %5'lik dilime giren öğrencilere net asgari ücreti 2 katına kadar tek seferlik başarı ödemesi yapılıyor.

Son olarak ise YKS'de ilk 500 binde yer alna öğrencilere tek seferlik net asgari ücretin 3 katına kadar başarı desteği veriliyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi