Yeni araç alacaklara fırsat: İkinci el araç piyasasında ibre tersine dönmeye başladı Yeni araç alacaklara fırsat: İkinci el araç piyasasında ibre tersine dönmeye başladı

Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artmaya devam ederken araçların neden olduğu hava kirliliğinde de artış yaşanıyor. Araçların çevreye daha az zarar vermesi amacı ile yapılan egzoz gazı ölçümü olarak anılan emisyon ölçümü için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı açıklamasında bulundu. 81 ilde denetim başlıyor.

sdf_jandarma _trafik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi sisteminin devreye girdiği duyuruldu. açıklamada:

11.03.2017 tarihli ve 30004 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği kapsamında madde 6’da yer alan;

“a) Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

b) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

c) İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtların ölçüm tarihinin belirlenmesinde araç tescil kayıtlarında yer alan ilk muayene geçerlilik süresi esas alınır.”

Hükümlerinde belirtilen periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

ASELSAN ile birlikte geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi sistemi ile; araçların plakasını EGEDES cihazı ile okunmakta, plaka sorgulaması yapılarak aracın geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olup olmadığı araç görüntüsü ile birlikte kaydedilmekte ve raporlanmaktadır" denilerek otomatik olarak trafikte ölçüm yapılacağı ilan edildi.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi