Eskişehir'de o ürün pazar tezgahlarından kalkıyor Eskişehir'de o ürün pazar tezgahlarından kalkıyor

BBC'nin haberine göre, ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından Stanford Üniversitesi'nde yapılan son araştırma, sağlıklı 50 yaş ve üzeri bireylerin yüzde 20'sinin en az bir organının diğerlerine göre daha hızlı yaşlandığını ortaya koydu. Nature dergisinde yayımlanan çalışma, kalp, beyin, akciğer ve daha birçok ana organı kapsayan kapsamlı bir kan testi üzerine odaklanarak, bu organlardan kaynaklanabilecek hastalıkları öngörmeye yönelik önemli ipuçları sunuyor.

Araştırma ekibi, kalp yetmezliği riskini artırabilen yaşlı bir kalp veya demansa daha yatkın hale gelebilecek hızlı yaşlanan bir beyin gibi belirli organların yaşlanma hızlarını belirlemede başarılı oldu. Dr. Tony Wyss-Coray, bu bulguların önemini vurgulayarak, "Bulguları 50 bin veya 100 bin kişide teyit edebilirsek görünürde sağlıklı insanlarda hızlı yaşlanabilecek organları saptayabilir ve önleyici tedavi başlatabiliriz" şeklinde konuştu.

Araştırmada incelenen ana organ ve dokular arasında beyin, kalp, karaciğer, akciğer, bağırsak, böbrek, yağ, arterler, bağışıklık dokusu, kas ve pankreas bulunuyor.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi