Karakaş,Temmuz ayını işaret ederek, emekliler ve asgari ücret alanar için artışın gündemde olduğunu duyurdu.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM PLANI...

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, düşük maaş alan emeklilere ek zam yapılması için baskılar artıyor. Karakaş'ın aktardığına göre, hükümetin 3 bin TL veya 4 bin TL ek zam yapmayı düşündüğü kulislerde konuşuluyor.

Ancak İsa Karakaş, ekonomi yönetiminin enflasyonu kontrol altına almak amacıyla bu tür bir zamma sıcak bakmadığını ve bütçe kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle zorluklar yaşandığını belirtti.

2016 YILI RAPORU TÜRK-İŞ'in raporuna göre, 2024 Nisan ayında açlık sınırı 17.725 TL, yoksulluk sınırı ise 57.736 TL olarak belirlendi. Bu durum, asgari ücretin açlık sınırının altında kalmasıyla dikkat çekiyor.

İsa Karakaş, asgari ücretin alım gücünü koruyup sosyal adaleti sağlamak adına Temmuz ayında kesinlikle güncellenmesi gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: "Asgari ücreti istediğiniz zaman artırabilirsiniz, bu konuda yasal bir engel bulunmuyor. Örneğin, 2001'de asgari ücret yılda 4 kez artırıldı. 2016'ya kadar her Ocak ve Temmuz ayında düzenli olarak artış yapıldı. Ancak 2022 yılında yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücret iki kez artırıldı."

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi