Geçim sıkıntısı BİSAM tablosunda: Açlık sınırı asgari ücreti geride bıraktı Geçim sıkıntısı BİSAM tablosunda: Açlık sınırı asgari ücreti geride bıraktı

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 oldu. Tüm bunlarla beraber 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,41 olarak kayıtlara geçti. Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplara göre; 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

Zam oranının belirlenmesi için 2 veri bekleniyor

Nihai zam oranları için 2 veri kaldı. İlerleyen dönemde Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları refah payı hariç kesinleşecek.

sdf_memur5

Ocak ayında toplu sözleşme zammı yüzde 15

TCMB'nin enflasyon beklentisine göre 6 aylık rakamların yüzde 37,76, memur enflasyon rakamının yüzde 29,96 olacağı hesaplandı. Buna göre memur zammı hesabı da yüzde 49,46 oldu.

6 aylık enflasyon beklentilerine göre emekli zammının refah payı hariç yüzde 37,76 olması bekleniyor. Bu rakama refah payı eklenmesi masada bulunuyor. Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı hesabı ile memur zammının yüzde 49,46 olacağı hesaplandı.

Emeklililere seyyanen zam düzenlemesi yolda

Ocak ayında bütün emeklilerin kök maaşları artacak. 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37,76'lık emekli kök maaş zammına ilaveten tüm emeklilere seyyanen artış da gündemde bulunuyor.  Zam oranının uygulanmasından sonra tüm emeklilere 2000 TL seyyanen zam verilmesi masada bulunuyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi