Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte çeyrek altın fiyatları hızla yükselerek 0.25 gram altın yok satıyor.

Altın fiyatları haftaya belirsiz bir başlangıç yaparak son yedi gün içinde %2'nin üzerinde bir artış gösterdi.

ABD'de işgücü piyasasının zayıfladığına dair verilerin etkisiyle ons altın fiyatı 2.392 dolara çıktı ve gram altın fiyatları 2.504 liraya ulaştı.

Bu artışlar, düğünlerde hediye olarak verilen küçük altınlara olan talebi artırdı. Kuyumcular, 600 lira seviyesindeki 0.25 gram altın satışlarının arttığını belirtiyor.

ABD'de işgücü piyasasının zayıfladığına dair verilerin etkisiyle Cuma günü ons altın fiyatı 2.392 dolara çıktı. Bu durum, gram altın fiyatlarına da yansıdı ve 24 ayar külçe altının gram fiyatı 2.504 liraya yükseldi. Aynı şekilde Cumhuriyet altını fiyatı da 16.393 liraya ulaştı.

Altın fiyatlarındaki yükselişin bir diğer nedeni de ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi yapacağı beklentisi. Uzmanlar, Perşembe günü açıklanacak yeni enflasyon verilerinin ardından Eylül ayında bir faiz indirimi olasılığının gündeme gelebileceğini öngörüyor.

Bu hafta yatırımcıların odağında, ABD'de açıklanacak enflasyon verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı değerlendirmeler bulunuyor. Powell, Salı ve Çarşamba günleri Kongre'de ifade verecek, bu da piyasalar için önemli bir rehber olacak.


YENİ HEDİYELİK ALTIN TRENDİ

Bu sebeplerle artan altın fiyatları nedeniyle vatandaşlar daha uygun fiyatlı alternatiflere yöneliyor. Kuyumcular, 600 lira seviyesindeki 0,25 gram altın satışlarında artış gözlemlediklerini belirtiyor. Bu küçük, tırnak büyüklüğündeki altınlar, düşük maliyetleri nedeniyle rağbet görüyor.

Kaynak: Haber Merkezi