"Kadınlarımızın ekonomik olarak daha fazla güçlenmesini hedefliyoruz" "Kadınlarımızın ekonomik olarak daha fazla güçlenmesini hedefliyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulunarak, "Para, maliye ve gelir politikalarını uyum içinde yürüterek enflasyonu düşürmek için çaba sarf ediyoruz. Daha önce enflasyonu tek haneye indirdiysek, aynı başarıyı tekrar elde etmeyi umuyoruz. Ülkeyi hayat pahalılığından kurtarmak öncelikli hedefimizdir." şeklinde konuştu. Ayrıca, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a düşürüldüğünü de belirtti.

"2002'DE BİR HAFTADA YAPTIĞIMIZ İHRACATI, ARTIK BİR GÜNDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. İhracatı ülke sathına yaydık, ihracat yapmayan ilimiz kalmadı. 2002'de bir haftada yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz.

GEÇEN YILA GÖRE REKOR KIRDI

Türkiye'nin dış ticarette yazdığı başarı hikayesini yalnızca biz değil rakamlar da çok net biçimde söylüyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve 6 Şıbat depremlerine rağmen 2023 senesinde ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023 yılında 255,4 miylar doları mal ihracatı 101,7 milyar doları hizmetler ihracatı olmak üzere toplam 355 milyar dolar ihracat ile kapattık. Geçen sene cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Mayıs ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatımız 260,1 milyar dolar ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla yine rekor kırdı.

İHRACATTA YENİ REKOR

24,1 milyar dolarlık mayıs ayı ihracatımız, tarihin en yüksek mayıs ayı ihracat değeri olarak kayıtlara geçti. İthalatımızdaki düşüş eğilimi mayıs ayında da devam etti. İthalatımız mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,3 oranında geriledi. 2023 yılında 48 ilimizde ilk 1000 ihracatçı firma arasına girebilecek ölçüde ihracat yapan firmamız bulunuyor. Dış ticaret açığımız yıllık yüzde 47,8 düştü. Yüksek teknolojili yatırımları bundan sonra daha güçlü destekleyeceğiz. 10 yıla kadar vade imkanı tanınacaktır.

"EN ZOR DÖNEMİN ARTIK GERİDE KALDIĞINA İNANIYORUZ"

Ekonomide ilk yılın karnesi oldukça iyi geldi. Programımız tıpkı öngördüğümüz doğrultuda meyvelerini veriyor. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme; dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir. Belirsizliklerden kurtulduğumuzda bu yeni dönemin başaktörü Türkiye olacaktır. Merkez Bankamızın döviz rezervleri 143,6 milyar dolara yükseldi. Türkiye'nin şaha kalkmasını istemeyenlere prim vermeyelim, biz işimize bakalım."

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi