Odunpazarı Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 5 gündem maddesi ilgili komisyonlardan geldiği şekilde oy birliğiyle onaylandı ve bir dahaki meclisin 1 Temmuz’da yapılmasına karar verildi.

YÜZDE 4 HEDEF TUTUMU

Daha sonra gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Uğur Yıldız, kamuda tasarruf tedbirleriyle ilgili konuştu. Yıldız, “Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni tasarruf tedbirleri genelgesi açıklanmıştır. Son yıllarda; ülkemizin ve milletimizin kaynakları çeşitli uygulamalarla bir sınıfın serveti daha da artsın diye kullanılmıştır. Sürekli yayınlanan tedbir paketlerinde de ölçünün kaçtığı, her kesimin tepkisinin göz ardı edilemeyeceği noktada, hükümet mali disiplinin sağlanması ve kaynakların boşa harcanmamasını göstermelikte olsa sağlamaya çalışmaktadır. Buna rağmen; ekonomimizi bu çıkmaza sürüklemiş olan döviz karşılığı garanti ücretlerle, kamu- özel iş birliği ya da yap-işlet-devret modeliyle yapılmış, sadece 2024 yılında kira ve hizmet bedeli için 84 milyar TL ödenecek şehir hastanelerine, araç geçiş garantisi verilen ama milletimizin geçemediği geçtiğinde de yüksek ücretler ödenen köprülere, yolcu garantisi verilerek yapılan ve sadece yüzde 4 hedef tutturmayla boş boş duran   zafer havaalanına ve diğer kullanılmayan havaalanlarına ödenecek garanti ücretlere değinilmemiştir” dedi.

“TASARRUF GENELGESİYLE HİZMETİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Belediyelerin birçok hizmetinin tasarruf genelgesiyle engellendiğini söyleyen Yıldız, “Odunpazarı Belediyemizin; sosyal belediyecilik örneklerinden olan ve tüm ülkeye örnek olmuş, çalışan ya da iş bulduğunda çalışmaya hazır anne ve babaların temel sorunu olan evlatlarının bakımı konusunda en büyük destekçileri olan kreşlerin yapılması, yine belediyemizin örnek belediyecilik uygulamaları ile hayata geçirdiği; kent işsizliğinin düşürülmesi, hane gelirinin artırılması ve sosyalleşmeye katkı sağlanması amaçlarıyla oluşturulan meslek kurslarının içinde yer aldığı halk merkezleri eğitim binalarının yapılması yasaklanmıştır” diye konuştu.

 “ODUNPAZARI BELEDİYESİ ENFLASYONA RAĞMEN BORÇLANMADI”

Odunpazarı Belediyesi’nin enflasyona rağmen borçlanmadığına dikkat çeken Yıldız, “Genel seçimlere kadar olan 3 yıllık süreç için geçerli olacak bu genelge, yerel seçimleri kazanmış, hizmet için planlarını adım adım hazırlamış, tasarrufu genelge olsa da olmasa da yapan, kaynaklarını halkı için harcayan, aşevleriyle, halk marketle ihtiyaç sahiplerine destek olan, aldığı taşıtlarla tasarruf eden, yaptığı bu tasarrufla büyük bir kültür merkezi yatırımı yapan, bunu da borçsuz, şeffaf, kendi imkanları ve net bedellerle yapan, bağışlarla kreşler açan, enflasyonun yakıcı ve yıkıcı etkilerine rağmen borçlanmayan Odunpazarı Belediyemizin de işini zorlaştırmıştır” şeklinde konuştu.

“KİMSENİN KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLMASININ FAYDASI YOKTUR”

Yıldız konuşmasına şu şekilde devam etti: “Böyle bir ortamda kimsenin kör, sağır ve dilsiz olmasının faydası yoktur. Unutmayınız ki; sizlerde açlıkla, yoklukla, sefaletle ve artık evlatlarından, çocuklarından utanarak bayram kutlamaya çalışan ve geçim mücadelesi veren bu milletin fertlerisiniz. Sadece kendinizi mücadele eden yurttaşlarımızın yerine koyarak biraz empati yapabilmenizi bekliyoruz, çözümünü bulamadığınız ve yönetemediğiniz bu sorunlara karşı olan anlayışınız ve tavrınız en azından halkımız için bir avuntu olacaktır.”

Kaynak: Meltem Karakaş