Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son raporuna göre; Edirne, Kırklareli, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Çorum, Artvin, Erzurum, Ardahan ve Ankara'da sağanak yağış bekleniyor. Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıkların, yağışlarla bir miktar azalması bekleniyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün tahminlerine göre Pasifik Okyanusu'nda serin ve yağışlı hava olayı La Nina'nın oluşma olasılığını arttıyor. 

LA NİNA NEDİR?

La Nina, Pasifik Okyanusu'nun ekvator boyunca sularının olağandan daha soğuk olması durumudur ve bu durum dünya genelinde hava durumu ve iklim üzerinde önemli etkilere sahiptir. La Niña, El Nino'nun tersi olarak kabul edilir. El Nino, aynı bölgedeki suların olağandan daha sıcak olması durumunu ifade eder.

La Nina olayları genellikle her birkaç yılda bir ortaya çıkar ve birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Bu dönemlerde, Pasifik Okyanusu'nun doğusundaki soğuk su kütleleri daha geniş bir alanı kaplar ve bu durum küresel hava akımlarını etkiler. Örneğin, La Nina genellikle Avustralya'da daha fazla yağış, Güneydoğu Asya'da kuraklık ve Kuzey Amerika'nın batısında daha ılıman kış koşulları ile ilişkilendirilir.

HEM YAĞIŞ HEM SICAKLIK

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Eskişehir'in içerisinde bulunduğu bölgede yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Ekran Resmi 2024 06 06 19.01.34

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi