Eskişehir Net ekranlarında gazeteciler Ayşe Kaytan Uçak ve Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Akçosoy 2004’te Demokratik Sol Parti’de belediye meclis üyeliği ile başlayan siyasi yaşamına CHP ile devam ettiğini belirterek, yaklaşık 20 yıldır verilen her görevi başarıyla yerine getirmeye çalıştığını söyledi.  Programda 31 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Akçasoy,  partiye yönelik sert eleştirilerde bulundu.  


“BEKLENTİ BÜYÜK, GÖREVİMİZ AĞIR”

31 Mart yerel seçimlerinde, seçmenin iktidara ders vermek istediğini ve bunun da sandığa yansıdığını belirten Akçasoy, “Görevimiz ağır, çünkü vatandaşın bizden beklentisi çok yüksek. Yerel yönetimler olarak vatandaşa dokunarak ve ne istediğini anlamaya çalışarak, vatandaşlarımızı rahatlatıcı formülleri bulmamız gerekiyor.  Ancak tasarruf tedbirleri buna ne kadar izin verecek bilmiyor. Bu da beni endişelendiriyor”  ifadelerini kullandı. 


“HER İKİ PARTİNİN İŞ BİTİRMESİ LAZIM”
  
Eskişehir’de, AK Parti ile CHP arasında karşılıklı yapılan ziyaretlere ilişkin de değerlendirmede bulunan Akçasoy, “Eskişehir’de kurumlar arası işbirliğinin ne kadar zayıf olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkes o sandalyeye Eskişehir için oturdu. Her iki partinin de uyum içerisinde, bu şehre yönelik iş bitirmeleri lazım. Eskişehir’in beklediği de budur. Hakaret olmayan, ötekileştirmeyen, iyi bir dil kullanılıyor. Bu durumda Eskişehir kazanır” diye konuştu. 

“SİYASİ PARTİLER KANUNU DEĞİŞMELİ”

CHP’de belediye meclis üyesi adaylarını belirlemek için yapılan ön seçimin, belediye başkan adaylarını belirmek için de yapılması gerektiğini savunan Akçasoy, “Partimizde ‘değişim’ diyerek yola çıkıldıysa, şahsen ben de bir belediye başkan adayı olarak bunu çok isterdim. Belediye meclis üyeliklerinin bir bölümü çok sağlıklı olmadı. Siyasi Partiler Yasası değişmediği sürece bu şekilde gider. Siyasi Partiler Kanunun değişmesini 20 yıldır bekliyoruz. Ancak hiçbir hamle yok. Eğer o değişirse, herkes özgür iradesi ile herhangi bir yere aday olabilir. Genel seçimlerin üzerinden bir yıl geçti. O zamanda milletvekili adaylarını belirlemek için ön seçim gibi yapıldı. İlçelerden adaylar tespit edildi, sıralamalar yapıldı. O sıralamalar Ankara’ya gitti.  Ne oldu? Ön seçimin kurallar için de yapılması gerekiyor” dedi.  

“GENEL BAŞKANDAN BİR TEŞEKKÜR BEKLERDİM”

31 Mart seçimleri için Tepebaşı’ndan Belediye Başkan aday adayı olduğunu hatırlatan Akçasoy, bu süreçte sık sık Eskişehir’e gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den aday adayı olan tüm arkadaşlara teşekkür etmesini beklediğini söyledi. Akçasoy, “Partimizden tüzük değişikliğini bunun için de bekliyoruz. O zaman insanlar bunun neticesine güvenecek ve inanacak… Aday kimse ona göre saygı duyacak. Genel Başkanımız Özgür Özel’den buraya birkaç kez geldiğinde en azından aday adaylarıyla görüşüp, “partimiz adına aday adayı olduğunuz” diyerek, bir teşekkür etmesini beklerdim” dedi.  

“DİNLEMEYE GELEN OLAYDAN Bİ HABER”

Belediye başkanlığı aday adaylığı sürecinde Genel Merkez tarafından görevlendirilen iki milletvekilinin Eskişehir’de adaylarla yaptığı görüşmenin detaylarını da veren Akçasoy, “
Aday adaylığımız sürecinde iki tane milletvekili bizimle görüşmek için geldi. Bir tanesi 10 dakika kalıp, trene yetişmek için kalkıp gitti. Neden geldi anlamadık. Diğer milletvekilimiz Enis Berberoğlu ile görüşmek için de bize 10 dakika süre verdiler. Kendisine neden aday adayı olduğumuz anlatmaya çalıştık. Ancak oda da sizi dinleyenin olaydan bir haber olduğunu da görüyorsunuz.  Derdinizi anlatmaktan ziyade ‘ya siz niye aday oldunuza gelen’ bakışlar, konuşmalar, tavırlar… Bunların hepsinin daha düzgün, üyelerin seçtiği adaylarla olması gerekiyor. Doğru yaklaşım budur. O zaman bütün Cumhuriyet Halk Partililer buna sahip çıkar” diye konuştu. 


“TALİH KUŞUNA BAŞINIZA KONARSA MİLLETVEKİLİ OLUYORSUNUZ”

Akçasoy, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Milletvekilliği aday adaylığı için dosyanızı hazırlıyorsunuz. Neden milletvekili olmak istediğinizi izah ediyorsunuz. Genel Merkez’e gidip günlerce birilerine neden milletvekili olmak istediğinizi anlatma gayretinde bulunuyorsunuz. Ancak hadise gerçekleştiği zaman bunların hiçbir anlamı olmadığını görüyorsunuz. Bunun için Siyasi Partiler Kanunun değişmesi gerekiyor. Siz istediğiniz kadar mücadele edin, istediğiniz kadar en iyisi olun ya da olmayın, liyakatli olun ya da olmayın talihe kalıyor. Talih kuşu başınıza konarsa bir anda milletvekili de olabilirsiniz. O yüzden talih kuşuna kalmamız gerekiyor. Belediye meclis üyeleri, milletvekilleri üyeler tarafından seçilmelidir. Bu seçim gerçekten herkesin içine çok sinen bir seçim olacak. Söyleyecek bir sözünüz kalmaz.” 


“YARIŞIN İÇERİSİNDE OLMAYA GAYRET EDERİZ”

Akçasoy, “Milletvekilliği için bir ön seçim olursa aday olur musunuz” soruna şu yanıtı verdi: “Liyakatın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tecrübe ve bu tecrübelerin üstüne bir şeyler katmış olmak önemlidir. Üyeler tarafından bir seçim söz konusu olursa o zaman biz de bu yarışın içerisinde olmaya gayret ederiz.”  


“LİSTEDE ADIM VARDI, ÇIKARILDI”

Akçasoy, “2023’de Parti Meclisi tarafından belirlenen milletvekili aday listesinde isminiz var mıydı” sorusuna “Parti Meclisi’ne gelen listede vardım. İsmin yukarıdaki beşli kurulda değişti” dedi. Akçasoy, “Eskişehir’den bir müdahale oldu mu?” sorusuna ise  “Evet” yanıtını verdi. Akçasoy, “Kamuoyuna yansıyan listede 4’ten sonrasında inceleme yapılmamış ve üzerinde çok durulmamış. Sadece ben de değil herkeste büyük bir şaşkınlık yarattı. Siyasette vefa önemli bir şeydir. ‘Siyasette dündür, bugünde bugündür’, ‘siyasette vefa olmaz’ ifadelerine çok karşıyım. Bu sözlerin bu işleri kullanan politikacılar tarafından söylendiğini düşünüyorum. Asıl bunların siyasette olmaması gerekiyor. Siyasette öncelikle liyakatın ve olması gerekenlerin doğru olarak yapılması lazım. Yoksa bugün bu grubun olur, yarın öbürünün canının istediği olur. Siyaset er meydanıdır” ifadelerini kullandı.  


“23: 50’DE O FOTOĞRAF DA YOKTUM”

2018’deki genel seçimlerine değinen Akçasoy, “2018’deki üçüncü sıra adaylığımda iki tane handikabımız vardı. Birincisi ittifak sistemi ilk kez oluşmuştu. Oradan benim aleyhime olacak bir takım olaylar gelişti.  Arslan bey (İYİ Parti eski Eskişehir Milletvekili) bile seçilmeyi hiç beklemiyordu. Adliye kendisini gördüğümüzde çok şaşkındı. Seçim gecesi adliyede 9,5-10 dakikalık bir elektrik kesintisi de oldu. Saat 23:20’de, Nabi bey (Nabi Avcı) bizi koridorda gördü ve ‘kadın milletvekillerimizle bir fotoğraf çektirelim’ dedi. Emine Nur Günay, Jale Nur Süllü ve Nabi Avcı ile birlikte bir fotoğraf verdik. Ancak saat 23:50’de ben o fotoğraf da yoktum. Beklenmeyen bir seçim sonucu oluştu. Yazık oldu. Olabilseydim çok farklı bir milletvekilliği yapardım. Çok çalışkan olduğumu da herkes bilir” ifadelerini kullandı.  

“İL ÖRGÜTÜ ÇALIŞMADI”  

2018’deki adaylığı sürecinde il örgütün çalışmadığını anlatan Akçasoy, “Yıllarca seçim koordinasyon çalışmaları yaptım. İçinde oldum. Ancak adaylıklarımız esnasında ben, Utku bey, Nur hanım, Engin bey… Dördümüz çok çaba gösterdik. Ancak o çaba da eksik çok şey vardı. Hem siyasi partimizde hem de örgütler tarafında eksik çok şey vardı. Hala anlamadığım ve anlamakta zorlandığım bazı konular var. Suyun o tarafı ile suyun bu tarafı arasındaki inanılmaz çekişmeler bizim örgütümüze, üyelerimize, belediye meclis üyelerimize yıllarca yansıdı. Birçok insan arada kaldı, taraf olmak zorunda bırakıldı. Taraf değilseniz bertaraf oldunuz. Bizler de yaşadık bunları. Seçimde destekleniyor olmanız lazımdı ancak 2018’deki seçimde bu böyle olmadı. Kendimizle baş başa kaldık. Örgütte buna sahip çıkmadı. O dönem de Sinan Özkar’ın il başkanlığını bırakıp aday olmasıyla biz il yönetiminden doğru düzgün beş kişiyi bir arada göremedik” dedi. 

“HAZIRLADIĞIMIZ RAPOR İL DE KAYBOLDU”

2018’de Eskişehir’de yaşananların parti tarafından irdelenmediğini savunan Akçasoy, “Danışma Kurulların da konuşulmadı. Olan bitenle ilgili çok şeffaf ve açık, ispatlı bir rapor da yazdık. O raporlar Ankara’ya gitmedi, il de kayboldu.  ‘Bizim ne kadar kötü adaylarımız var” diye yazılarak, rapor götürüldü.  Adaylar suçlanarak götürüldü.  O yüzden il ve ilçe yönetimleri çok önemlidir. Doğru, dürüst ve ahlaklı davranmaları gerekiyor” diye konuştu. 

“PARTİLİLER SEÇİM BÜROMUZU BASTI”

2018 seçimleri sırasında seçim bürolarının Cumhuriyet Halk Partililer tarafından basıldığını aktaran Akçasoy, “Şahitlerimiz de var. Ancak kimse bunları tartışmadı. ‘Adaylarımız çok kötüydü, o yüzden kazanamadık’ denildi. Bu çok büyük bir haksızlıktı. Disiplin süreci keşke işleseydi” ifadelerini kullandı.  

“GÜN GELİR O İŞLER ELİNİZDE PATLAR” 

Akçasoy, şunları belirtti: “Partimiz içerisinde o huzuru sağlamak durumundayız. Huzurlu bir yerde daha başarılı oluruz. Bu süreci ‘ona mı baktık’, ‘bunun yanında mı fotoğraf verdik’, ‘ facebooka bir şey mi koyduk, koyamadık’ endişesi yaşamadan, örgütlerimiz bu endişeleri yaşamadan birbirleriyle dostça, yan yan götürmeliyiz. Eğer bunu yapamazsak bir sonraki dönemde vatandaş oyunu verirken ona göre düşünerek verecek.”

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi