Yeni cezalar yolda: Erdoğan'dan fahiş fiyatla mücadele mesajı Yeni cezalar yolda: Erdoğan'dan fahiş fiyatla mücadele mesajı

Törene Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve birçok partili katıldı. Tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“23 NİSAN 1920’DECUMHURİYETİN İLK TOHUMLARI ATILDI”

Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, şu ifadeleri kullandı:

“19 Mayıs 1919’da büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelemiz düşman çizmesi altında ezilmeyi kabul etmeyen ve esareti reddeden milletimizin 100 yıla damga vurmuş direnişidir. Bu direnişin sonraki adımlarında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının önderliğinde Havza Genelgesi’yle her şeyini kaybetmek üzere olan milletimize çağrı yapılmıştır. Ardından Amasya Genelgesi’nde ilk kez ulusal egemenlik kavramıyla işaret verilmiş ve sonrasında Erzurum Kongresi’yle manda ve himaye reddedilmişti. CHP olarak ilk kurultayımız kabul ettiğimiz Sivas Kongresi’yle mücadelenin vatan sathına yayıldığı ilan edilmiştir. 1919 yılının son 6 ayında yaşanan bu dönüm noktaları yok edilmek istenen bir millet, tekrar ayağa kaldırmanın ilk aşamasıdır. Bu sürecin sonunda Anadolu’nun merkezinde yer alan Ankara’da cumhuriyetimizin ilk tohumları atılmış 23 Nisan 1920’de TBMM açılarak egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu ve millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün yer almadığı tüm dünyaya ilan edilmiştir.

“EŞİ OLMAYAN BİR ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI”

Ve dünyada eşi olmayan bir şekilde ulusal egemenlik bayramı büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Cumhuriyeti gençlere emanet eden Atatürk, ulusal egemenlik bayramını da çocuklar armağan ederek genç cumhuriyeti genç nesillerle geleceğe taşımıştır. Bugün 23 Nisan’ın 104’üncü yıldönümünde CHP olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. 31 Mart Yerel Seçimlerinden halkın büyük desteği ve teveccühü ile Türkiye’nin birinci partisi olarak çıkan partimiz üstlendiği büyük sorumluluğun gereklerini yerel yönetimleriyle, partimizin her kademesiyle Türkiye’nin her bir köşesinde kararlılıkla yerine getirecektir.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 12.23.03 (2)

“MİLLETİMİZE SÖZ VERİYORUZ”

Bizlere güvenen millerimize söz veriyoruz, kuruluş ve kurtuluşun partisi CHP Türkiye siyaset için yeni bir dönemin başladığı bu yeni dönemde ulusal egemenliğin ve halk iradesinin tartışmasız biçimde tecelli ettiği ve korunduğu düzeni kurma ve koruma görevini mutlaka yerine getirecektir. Biliyoruz ki, cumhuriyetimiz kimsesizlerin kimsesidir. Meclisimiz, milletin meclisidir. Ülkemiz gençlere emanettir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı coşkuyla kutluyor kurucumuz büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarına cumhuriyetimizin ve ülkemizin dününü, bugünlerine ve yarınlarını var eden kurucu iradeye şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kaynak: Meltem Karakaş