Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden, uzun yıllardır Eskişehir’de altın-gümüş madeni bulabilmek için sondaj çalışmaları yapıyordu. Sondaj çalışmaları neticesinde Eskişehir’de altın-gümüş madeni bulan Cengiz Holding, Çevresel Değerlendirme Raporu (ÇED) raporu sundu. 

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Cengiz Holding, bölgedeki 509 hektarlık ormanlık ve şahıs arazisine yayılacak altın ve gümüş çıkarma operasyonu için Çevre Bakanlığı'na 862 sayfalık bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu sundu. Rapor, projenin, bölgedeki 1627 hektarlık maden ruhsatı ile zaman içinde genişleyeceğine işaret ediyor.

Cengiz Holding, yeni bir madencilik projesi için açık ocak yöntemi kullanacak ve cevher stok alanı, zenginleştirme tesisi, kimyasal depo, kırma eleme tesisi, taşkın havuzu ve yığın liç tesisi gibi yapılar inşa etmeyi planlıyor. Madenden çıkarılan cevherin zehirli siyanür kullanılarak işlenmesi öngörülüyor ve bu işlem için 4,5 milyar TL harcanacağı belirtiliyor.

Cengiz Holding, 2023 yılında benzer bir başvuru yapmış, ancak projenin kapsamını değiştirerek yeniden başvuruda bulunmuştu. Projenin arkeolojik alanlara yakın bir bölgede yürütülmesi planları, çevreciler ve yerel halk arasında büyük endişe yarattı.

Cengiz Holding'in Rize İkizdere, Kaz Dağları ve Muğla Bodrum'daki projeleri de doğa üzerinde olumsuz etkiler bırakmış durumda. Şirketin doğal sit alanı olan Cennet Koyu'nda otel inşaatı yaptığı ve bu projeyi 2026'da tamamlamayı hedeflediği biliniyor.

DAHA ÖNCE DE BAŞVURU YAPILDI

Aynı proje için daha önce 2023’te başvuru yapılmıştı. O dönem projenin kaplayacağı alan 713 hektar olarak belirlenmişti. Ancak şirketin isteği üzerine ÇED süreci sonlandırıldı. Şimdi ise Cengiz Holding yaptığı küçük değişikliklerle aynı alanda çalışmak istiyor.

Kaynak: Cumhuriyet