Ev yapımı bulaşık deterjanı, ticari deterjanlardan daha doğal ve çevre dostu bir seçenek sunar.

Bu yöntemle kimyasal içeriklerden kaçınılarak bulaşık makinesinin ve bulaşıkların temizliği sağlanabilir.


EV YAPIMI DETERJAN

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı içerisinde yer alan çamaşır sodası bulaşıklar üzerindeki her şeyi temizleyecek, boraks ise kalan tüm kalıntıları söküp atarak derinlemesine bir temizlik yapacaktır. 

Malzemelerin içerisinde bulunan sitrik asit ve tuz ise suyun pH seviyesini dengeleyerek sert suyu yumuşatacaktır. Sert suyun yumuşaması hem bulaşıklardaki su lekelerinin oluşmasını hem de bulaşık makinenizin kireçlenmesini önleyecektir. 

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı için ihtiyacınız olacak malzeme listesi ise şöyle;

1,5 su bardağı çamaşır sodası
1,5 su bardağı boraks
Yarım bardak tuz
Yarım bardak sitrik asit tozu


PEKİ NASIL YAPILIR

Ev yapımı bulaşık deterjanı yapmaya başlamadan önce koruyucu bir eldiven ve maske takın. Ardından plastik bir kaşık yardımıyla çamaşır sodası ve boraksı bir kabın içerisinde karıştırın. 

Karışımın içerisine sitrik asit tozu ve tuzu da ekleyip iyice harmanlayın. Hazırladığınız bu karışımı muhafaza etmek için hava geçirmez bir plastik saklama kabına aktarın.


EV YAPIMI DETERJAN NASIL KULLANILIR?

Ticari bulaşık deterjanları yerine ev yapımı bulaşık deterjanına geçtiğinizde her zamanki bulaşık yıkama rutininize devam edebilirsiniz. Ancak ister ticari ister ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı kullanıyor olun bulaşık makinenizin yıkama talimatlarına uymanız gerektiğini unutmayın.

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanını bulaşık yıkama işlemine başlamadan önce deterjan gözüne bir çorba kaşığı koyun ve kapatın. Her zaman olduğu gibi makinenizi çalıştırın ve yıkamasını bekleyin.

Kaynak: Haber Merkezi