SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilik başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalara işaret etti.

Erdursun'un uyarısına göre, bazı durumlarda yapılan hatalar emeklilik başvurularının reddedilmesine ve emekliliğin iptaline yol açabilir.

Erdursun'un X hesabından yaptığı paylaşımda, emeklilik başvurularının tek kalemde reddedileceği durumları sıraladı. Örneğin, bir ortaklık durumunda yanlışlıkla başkasının primleri sizin hesabınıza kaydedilirse emeklilik başvurunuz kabul edilmeyecek. 

Eğer BAĞ-KUR primlerini borçlanarak ödediğiniz günler, birden fazla işyerinde çalışıp bir ayda 30 günden fazla çalıştığınız günler veya bir yılda 360 günden fazla çalıştığınız günler varsa ve bu fazla günleri primlerinizden çıkarmadan, istenilen prim gün sayısına ulaştıysanız, emeklilik müracaatınız iptal edilecek.


Erdursun, X hesabındaki paylaşımında emeklilik müracaatının ret edileceği diğer konuları şöyle sıraladı:

Erdursun'un X hesabındaki paylaşımında emeklilik müracaatının ret edileceği diğer konular şunlardır: Çalışmadığınız halde bir işletmede çalışmış gibi gösterilmesi ve hizmet dökümünde Ş-K-İ harflerinin bulunması, işe başlama tarihinin 18 yaş altı anne ya da babanın işletmesinde olması, son 2520 gün içinde emeklilik müracaatında bulunulan statüde prim gün sayısının tamamlanmamış olması, yurtdışında iken Türkiye'de sigortalı gösterilmesi, yurtdışında iken isteğe bağlı sigorta primi ödenmesi ancak şartların tamamlanmaması, askerlik süresinde sigortalı olarak çalışılması, 28/02/2011 öncesinde kendi adına işletme ya da şirketin bulunması ancak başka bir işletmede sigortalı olunması, BAĞ-KUR'a borcunun olması ve emeklilik müracaatında bulunulması durumları emeklilik müracaatının ret edilmesine neden olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı kararla en düşük emekli maaşı 7500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Bu yüzde 33'lük bir artışa denk geldi. Kök maaşlarda ise yüzde 49.28 oranında bir artış yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi