Vali Aksoy'dan TEI Genel Müdürü'ne ziyaret Vali Aksoy'dan TEI Genel Müdürü'ne ziyaret

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Engelsiz Filmler Festivali, 4-5 Kasım tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Film festivali hakkında Eskişehir.net’e konuşan Engelsiz Filmler Festivali Yönetmeni Kıvanç Yalçıner, “Engelsiz Filmler Festivali, erişilebilir bir film festivali. Engellilik ile ilgili filmlerin gösterildiği ya da sadece engellilere yönelik bir film festivali değil. Erişilebilir bir film festivali ve herkesin katılımına açık. Görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ayrıntılı alt yazı seçenekleri olacak. Festivalin ilkini 2013 yılında gerçekleştirdik. Biz bir arada film izlemenin mümkün olup olmadığı sorusuyla yola çıktık. Görme, işitme ortopedik engeli olsun ya da olmasın herkes aynı salonda film izleyebilir mi? Bunun mümkün olduğunu gördükten sonra 2013 yılında festivalin ilkini gerçekleştirdik. İlk 4 yıl Ankara’da gerçekleşti. 2017 yılından itibaren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin davetiyle Eskişehir’i ziyaret ediyoruz. Araya pandemi girdi ama pandemi sonrası tekrar Eskişehir’deyiz” dedi.

“TOPLAM 8 SEANS FİLM GÖSTERİYORUZ”
İki gün boyunca 8 seans film göstereceklerini belirten Yalçıner, “Eskişehir’in Türkiye’deki en erişilebilir kentlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda iyi kentler arasında. Ama kültür sanat erişimi anlamında da birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda da çok hızlı olmasa da küçük adımlar atıldığını söyleyebilirim. 4-5 Kasım’da Sinema Pink Kanatlı AVM’de olacağız. Toplam 8 seans film gösteriyoruz. İlk gösterimimiz çocuklar için olacak” diye konuştu.

TÜM FİLMLER ÜCRETSİZ GÖSTERİLECEK
Yalçıner konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Daha çok engellilerle ilgili filmlerin gösterildiği ya da sadece engellilere yönelik bir etkinlik olduğu sanılıyor. Bunu film programımızın içeriğinin gücü ile aşmaya çalışıyoruz. Sinemayı takip eden festivalleri takip eden herkesin dikkatini çekecektir. Kendimizi buradan anlatmaya çalışıyoruz. Sinema izleyicisini festivale çekerek, ardından görme işitme ortopedik engeli olanların da bu festivale katılabildiğini anlatarak bu alanda bir sinema kültür yaratmayı hedefliyoruz. Katılmak isteyenlere, festivalin ücretsiz olduğunu söylemek isterim. Gösterimlerden 2 saat önce sinema salonuna gelerek yer numaralarını alabilirler. Sinemaya ilgi duyan film festivallerine ilgi duyan herkesi bir arada film izlemeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi