Dünya Sağlık Örgütü, Meksika'da A(H5N2) kuş gribi nedeniyle ilk insan ölümünü resmen duyurdu.

59 yaşındaki bir hasta, ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırıldıktan sonra 24 Nisan'da yaşamını yitirdi.

Enfeksiyonun kaynağı henüz belirlenemediği halde, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsü rapor edildi. Hastanın daha önce birçok sağlık sorunu olduğu belirtildi.

DSÖ’den yapılan açıklamada Meksika’nın başkenti olan Mexico City’de ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı gibi şikayetlerle hastaneye kaldırılan 59 yaşındaki bir hastanın 24 Nisan tarihinde hayatını kaybettiği belirtilirken, hastanın kuş gribinin A(H5N2) varyantından kaynaklanan laboratuvar ortamında doğrulanmış ilk insan ölümü olarak kaydedildiği bildirildi.

Enfeksiyonun kaynağının henüz belirlenemediği söylenirken, DSÖ tarafından yapılan açıklamada, “Bu vakada virüse maruz kalınan kaynak şu anda bilinmemekle birlikte, Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri rapor edilmiştir.” İfadelerine yer verildi.

Öte yandan, Meksika’da hayatını kaybeden hastanın kümes hayvanları veya diğer hayvanlarla temasının bulunmadığı, ancak daha önceden birçok farklı sağlık sorununun olduğu dile getirildi.

Meksika hükümeti tarafından Mart ayında yapılan açıklamada, ülkenin batısındaki Michoacan eyaletinde yaşayan bir ailenin tüm fertlerinde A(H5N2) kuş gribine rastladığını duyurmuş, ancak vakaların hayvan çiftlikleri ya da insan sağlığı üzerinde risk oluşturmadığı söylenmişti.

Kaynak: İ.H.A.