Eskisehir.Net muhabirinin görüş aldığı avukatlar son yıllarda daha çok beş ‘dosya’ üzerinde çalıştıklarını aktardı. Avukatların hemen hepsinin en çok baktığı davalar arasında kira bir numarada yer alıyor. Kira anlaşmazlığı halen yüzlerce şikayetin konusu… Arabulucu da çözülemeyen şikayetler mahkemeye taşınıyor. Kira, avukatların en çok baktığı davaların zirvesinde yer alıyor.

Avukatların en çok baktığı davalar arasında ikinci sırada boşanma davaları geliyor. Boşanmada giderek artan dosya sayısı var. En çok bakılan üçüncü konu ise miras… Miras davaları giderek artıyor. Anlaşmazlık yaşayanlar soluğu avukatın yanında alıyor. Muras dosyaları, hukuk davaları arasında zirvede yer alıyor.

Suç davalarında ise dolandırıcılık başı çekiyor. Her geçen gün artan şekilde şikaletler var. Çeşidi, yöntemi değişmekle beraber dolandırıcılık en çok mağdur yaratan dosya türü olarak kayıtlara geçiyor. Özellikle ‘cinsel içerikli’ dolandırıcılık davalarında artış var.

Bu davalara bir tür örnek şöyle… Arkadaş uygulamaları üzerinden tanışan ‘çift’ bir süre sonra birbirne fotoğraf ve video yolluyor. Bir saatten sonra paylaşımlar müstehcen içerekli oluyor. Kendisini 21 yaşında tanıtan ‘kadın’ fotoğraf ve video alışverişinden sonra ’17 yaşında‘ olduğunu iddia edip karşı taraftan para koparmaya çalışıyor!
Ceza davalarında ikinci sıra uyuşturucu davalarına ait… Kullanımı ve satışı giderek artan uyuşturucunun şikayetleri de artıyor! Uyuşturucu cezalarında satmak ve kullanma suçları var. Genelde ‘yakalananlar’ avukata gidip ‘kullanıcı’ olduklarını ispatlayıp az ceza almaya çalışıyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi