Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, %25 kira artış sınırının sona erdiğini ve bu düzenlemenin piyasada etkili olmadığını belirtti.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, TÜFE’nin yıllık %120’nin üzerindeki artışına dikkat çekerek, %25 kira sınırlamasının piyasada karşılık bulmadığını ifade etti.

Büyükduman, sınırın kalkmasıyla 12 aylık ortalamalara göre %65 oranında kira artışlarının yaşanabileceğini söyledi.

Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, yüzde 25 kira artış sınırının 1 Temmuz 2024’te sona ereceğini ve ardından kira artışlarının 12 aylık enflasyon ortalamasına göre belirleneceğini belirtti. 

Şimşek, “İki yıldır yüzde 25 kira artışıyla ekonomisini zar zor sürdüren kiracılar, temmuz sonrasında yüzde 65 oranında kira artışlarıyla karşılaşacak. 

Bu yükü kaldırmaları mümkün değil ve bu durum kiraların ödenmemesi sorununu doğuracak, tahliye davalarıyla mahkemelerde yığılmalar yaşanacak” dedi. Şimşek, Ankara ve İstanbul’daki Sulh Hukuk Mahkemelerinin sayısının artırılmasının bu durumun açık bir göstergesi olduğunu belirtti.


AŞIRI KİRA ARTIŞLARI OLABİLİR

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, TÜFE’nin “gerçek kira” endeksindeki yıllık yüzde 120’nin üzerindeki artışa dikkat çekerek, yüzde 25 kira sınırlamasının piyasada karşılık bulmadığını ifade etti. 

Büyükduman, kira sınırının kalkmasıyla 12 aylık ortalamalara göre TÜFE oranında artışların beklenebileceğini söyledi. “1 Temmuz’dan itibaren 12 aylık ortalamalara göre yaklaşık yüzde 65 kiralar artar” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi