Sürücüler dikkat: Bu hatayı yapanın ehliyeti tamamen alınacak Sürücüler dikkat: Bu hatayı yapanın ehliyeti tamamen alınacak

Günyüzü ilçesi BBP’nin manevi kalesi konumunda.

BBP’nin vefat eden Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun miting yaptığı son yerlerden biri Günyüzü’ydü. Tarihler 22 Mart 2009’u gösteriyordu. Günyüzü’nde 2004 yılında yapılan seçimi BBP Adayı Kadir Kılınçal yüzde 50 oy alarak kazandı. Yazıcıoğlu, yılda bir iki kez ilçeye gelirdi.
Günyüzü sonraki yıllarda da BBP için önemli bir nokta oldu. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Günyüzü’nün Gecek köyünden… İşte bu yüzden BBP için ayrı bir önemi var bu ilçenin…
BBP, Günyüzü’nü 2009 seçiminde kaybetti. 2009 seçiminde ‘AK Parti’ dedi. AK Parti’nin Adayı Mehmet Remzi Arayıt yüzde 56,8 ile seçimin kazananı olmuştu. 2014 seçiminin galibi de AK Parti ve Mehmet Remzi Arayıt oldu.
BBP 2009 ve 2014 seçimlerinde Kadir Kılınçal’ı aday gösterdi ama kazanamadı. 
2019 seçimine bazı bölgelerde Cumhur İttifakı çatısı altında girildi. Günyüzü’nde ise anlaşma sağlanamadı ve AK Parti ve BBP adayları yarıştı. AK Parti’nin adayı Menderes Durgut yüzde 50 ile seçimi kazandı. BBP’nin adayı Üstün Ünlü yüzde 47,7 oy aldı.
AK Parti, Mart 2024’teki yapılacak seçimlerde bu ilçeyi BBP’ye bıraktı. BBP’nin adayı Hidayet Özmen oldu.
Günyüzü’nün BBP’ye bırakılmasına kızan Mevcut Belediye Başkanı Menderes Durgut, AK Parti'den istifa ederek Yeniden Refah Partisi'nden aday oldu. 
CHP Günyüzü İlçe Başkanı İsa Gök, CHP’nin Günyüzü Belediye Başkan adayı oldu. 2019 seçiminde aday göstermeyen CHP, 2014 seçiminde yüzde 10’a yakın oy almıştı. Kemal Kılıçdaroğlu 2023 seçiminde bu ilçeden yüzde 27 oy aldı. Muharrem İnce yüzde 18 oy almıştı. Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 30 oy aldı. CHP’nin 14 Mayıs 2023 seçimindeki oyu ise yüzde 15 civarı…
Günyüzü’nün BBP’ye bırakılması bazı AK Partilileri de ‘rahatsız’ etmiş görünüyor. Bazı partililer Büyükşehir Adayı Nebi Hatipoğlu’nun kapısı çalacak gibi… Söz konusu AK Partililer arasında eski başkanlardan Remzi Arayıt’ın bağımsız aday olmasını isteyenler bile var.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi