Mevduat faizlerinde yaşanan bu gerileme, hem bankalar hem de yatırımcılar için önemli sonuçlar doğurabilir.

Faizlerin düşmesi, mevduat sahiplerinin getirisini azaltırken, bankaların maliyetlerini düşürerek kredi verme kapasitelerini artırabilir. Bu durum, ekonominin geneline de yansıyabilir.


YENİ HAMLE GELDİ

Mevduat faizlerinde gerileme ivmesi yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yeni bir düzenleme geldi. TCMB, zorunlu karşılıklar (ZK) hakkında tebliğin "Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma" başlıklı 10. maddesini yürürlükten kaldırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğle yapılan düzenleme kapsamında, tebliğin TCMB tarafından belirlenen esaslara göre bankalarca hesaplanacak kaldıraç oranı bulunan bankalara, ilave olarak zorunlu karşılık tesis edilmesine dönük "Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma" başlıklı 10. madde 21 Haziran'dan geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı.

TCMB zorunlu karşılık için kaldıraç oranına dayalı yükümlülüğü kaldırarak bankaların maliyetlerini aşağı çekecek ve mevduat tarafında bankaları rahatlatacak bir adım attı.

Kaynak: Haber Merkezi