1 Temmuz 2024'ten itibaren Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkede, yeni satılan tüm araçlarda "Olay Veri Kaydedici" (EDR) sistemi zorunlu hale geliyor.

EDR, kazalarda kritik önem taşıyan verileri kaydederek kaza araştırmalarına yeni bir boyut kazandıracak.

Hız, fren durumu ve araç pozisyonu gibi bilgileri otomatik olarak kaydeden bu sistem, kazaların nedenlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Bu yenilik, trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları azaltmayı hedefliyor. Türkiye'de de bu uygulamanın kısa sürede zorunlu hale gelmesi bekleniyor.


EDR NASIL ÇALIŞIR?

EDR sistemi, tıpkı uçaklardaki kara kutularda olduğu gibi, kazalarda kritik önem taşıyan verileri kaydediyor. Hız, fren durumu, araç pozisyonu, titreşim ve gömülü güvenlik sistemlerinin durumu gibi bilgiler, kaza anında ve öncesinde otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Bu sayede kaza sebeplerinin daha net anlaşılması, kazalardan kaynaklı ölümlerin ve yaralanmaların önlenmesi için gerekli önlemlerin geliştirilmesi mümkün hale geliyor.

EDR'den elde edilen veriler, kaza risklerini ve kazalara yol açan faktörleri belirlemede kullanılabilir. Bu bilgiler ışığında trafik kuralları ve araç güvenliği standartları geliştirilebilir.

EDR sistemi, acil bir durum tespit ettiğinde, aracın eCall sistemiyle otomatik olarak yardım çağrısında bulunacak.

EDR kayıtları, trafik kazalarında kimin kusurlu olduğunu belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Bu sayede adli süreçler daha hızlı ve adil bir şekilde sonuçlanabilir.


PEKİ TÜRKİYE'YE NE ZAMAN GELİR?

Sistemin kısa bir zaman içinde ABD'ye ve Türkiye'ye gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ABD'de kara kutuların 2012'de zorunlu hale getirilmesi konusunda bir yasa teklifi hazırlanmış, ancak bu teklif 2019'da geri çekilmişti. ABD, 2022 yılında yeni bir teklif üzerinde çalışmaya başladı ve kısa bir süre içerisinde bu uygulamayı zorunlu hale getireceği konuşuluyor.

Kaynak: Haber Merkezi