Brent petrol fiyatlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, gündemi etkilemeye devam ediyor. Özellikle benzin ve motorin fiyatlarındaki artışlardan sonra bayramda tatile gitmek hayal oldu.

Sektör kaynaklarına göre, 21 Mart 2024 tarihinden itibaren benzin fiyatlarında 1 lira 50 kuruşluk bir artış bekleniyor. Bu artışın ardından, sabah saatlerinde motorin fiyatlarında da 1 lira 30 kuruşluk bir yükseliş olduğu haberleri gündeme geldi.

Güncel akaryakıt istasyonu fiyatlarına göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 41.82 TL iken, benzin litre fiyatı ise ortalama 42.06 TL olarak belirlenmiştir

BENZİN FİYATLARINDA SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Benzin ve motorin fiyatları belirlenirken, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı temel alınır. Bu fiyata ÖTV ve EPDK payları eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF (Cost, Insurance, Freight) Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibiyle belirlenir. Bu süreçte belirli bir fiyat değişim farkıyla gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşturulur.

.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi