ABD Çalışma Bakanlığı, Nisan ayına ait enflasyon verilerini duyurdu. Açıklanan rakamlara göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında aylık bazda, piyasa tahminlerinin altında %0,3 artış gösterdi. Piyasa öngörüleri, TÜFE'nin bu dönemde %0,4 oranında artmasını bekliyordu. Sonuç olarak, ABD'de Nisan ayı yıllık enflasyon oranı, piyasa beklentileriyle uyumlu olarak %3,4'e yükseldi.

Gram Altın 16-2

ALTIN FİYATLARINDA ŞAHİN MESAJ

ABD'nin 10 yıllık hazine bonosu faizleri dün yaklaşık 4 baz puan düşüş göstererek %4,45 seviyesine geriledi. Ayrıca, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kısıtlayıcı para politikasının enflasyonu düşürme sürecinin beklenenden daha uzun sürebileceğini belirtti. Powell, "Mevcut verilere dayanarak bir sonraki adımımızın faiz artırımı olacağını düşünmüyorum. Politika faizini şu anki seviyede tutma ihtimalimizin daha yüksek olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Sdf Fed Faiz Kararını Açıkladı

İSLAM MEMİŞ TARİH VERDİ

Gram altın fiyatları şu anda serbest piyasada 2.442 ile 2.455 TL arasında değişkenlik gösterirken, ons altın ise 2.353 dolar seviyesinde işlem görüyor. Mayıs ayında ons altın fiyatlarında yeni bir dalgalanma beklendiğini öngörüyorum. Altın yatırımcıları, 2.280 ile 2.380 dolar aralığını dikkatle izlemelidir. Ayrıca, Federal Rezerv'in (Fed) politika belirsizliği ve yüksek enflasyon oranları piyasalarda etkili olmaya devam ediyor.

İslam Memiş'in son açıklamaları şu şekilde:

Özellikle düğün yapacaklar, altın borcu olanlar, altın yatırımı düşünenler Mayıs ayını değerlendirmeli. Belki Haziran ayında da bu baskılanma süreci devam edecek. Ancak Temmuz ayı itibariyle altın fiyatları cephesinde yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini göreceğiz.

Gram altın yatırımcısı ons altın fiyatını takip etmeli. Ons altın ne zaman 2280 dolara tekabül ederse onun karşısındaki gram altın kaça tekabül ediyorsa orada gram altın alabilir. Gram altın fiyatında takip ettiğimiz bant aralığı 2.400-2.500 TL aralığı. Mayıs ayında bu bant aralıklarını takip etmeyi sürdüreceğiz.

Altın fiyatları için orta ve uzun vadedeki pozitif beklentilerimiz devam ediyor. Özellikle hem ONS tarafında hem dolar tarafında beklediğim yükselişle birlikte gram altın/TL fiyatında bu yıl ilk önce 2700 TL devamında 3000 TL seviyesini hedef alan bir yükseliş trendinde olacağını tahmin ediyorum.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi