Ekonomist Erdal Özel, altın yerine gümüşe yatırım yapanların artışına dikkat çekti. Çin’in küresel metal emtia piyasalarındaki etkinliği ve jeopolitik risklerin metal emtiaları etkilemesi, yatırımcıları farklı arayışlara yönlendiriyor.

Gümüş, pandemi sonrası tedarik zincirlerinin düzelmesi ve artan endüstriyel talep ile değer kazandı. Özel, yatırımcıların gümüşe yönelmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.


GÜMÜŞE YOĞUN TALEB

Açıklamalarda bulunan Erdal Özel, "Yatırımcılar artık, güvenli buldukları ve fiziki olarak elde edebilecekleri bir yatırım aracı olarak gümüşe yöneliyorlar. Altındaki rekor yükselişlere kıyasla gümüşün talebi çok hızlı bir şekilde artıyor." dedi.

Özel, gümüş fiyatlarında görülen yükselişin sadece yatırımcıların talepleriyle değil, endüstriyel taleplerle de bağlantılı olduğunu söyledi.

Çin'in metal emtia piyasasındaki rolünün özellikle altını çizen Erdal Özel, "Küresel metal emtia piyasalarında Çin büyük bir aktör konumunda. 

Ancak günümüzde İsrail-Gazze gerilimi ve İran-İsrail çatışması gibi jeopolitik riskler önemli ölçüde etkili oldu. Metal emtiaların küresel kriz dönemlerinden etkilenmesi oldukça doğaldır." ifadelerini kullandı.


ENFLASYONLA MÜCADELEDE DURUMU...

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aldığı faiz kararlarının da gümüşte yaşanan yoğun talepte etili olduğunu belirten Özel, yatırımcıların enflasyona karşı korunma arayışında olduklarını kaydetti.

Özel, “Altına kıyasla gümüş, daha düşük bir seviyeden başladı ve hızla değer kazandı. Özellikle pandemi sonrasında piyasaların canlanması ve tedarik zincirlerinin düzelmesi ile endüstriyel talep de arttı. 

Ancak, jeopolitik riskler metal emtiaları sürekli olarak etkiliyor. Küresel kriz zamanlarında gümüşün yeni rekorlar kırması muhtemel.” diye konuştu.

Erdal Özel, bu dönemde altın yatırımcılarından gümüşe büyük bir ilgi göstermelerini beklemiyor.

Ancak kazanç durumlarına bağlı olarak bazı yatırımcıların gümüşe yönelebileceğini ifade eden Özel, “Altın yatırımcıları genellikle dikkatli ve gizemli olmayı tercih ediyor.” dedi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: Vatan Gazetesi