“Ekmek almakta zorlanan insanları icraya vermek istemiyoruz” “Ekmek almakta zorlanan insanları icraya vermek istemiyoruz”

Eskişehir Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, İstanbul Eyüp Sultan'da bir öğrencisi tarafından öldürülen, öğretmen İbrahim Aktugan için açıklama yaptı.

Durur, açıklamasında şu sözlere yer verdi;

"Başında Milli ibaresi bulunan eğitim sistemimizi maalesef hükümet yap-boz tahtası olarak görmektedir. AKP yönetiminde bu güne kadar sayısını bile hatırlayamadığımız bakanın gelip geçti. Daha siyasal, daha ideolojik bir eğitim sistemi yapma hevesi dışında bir amaçları olmayanların görmezden geldiği kesim ise öğretmenlerimiz oldu. Bazen bakanlar tarafından hedef gösterildiler, bazen mülki idareciler tarafından azarlandılar.Televizyonlarda kötü örnek oluşturan diziler ve sosyal medyanın olumsuz içeriklerine maruz kalan öğrencilerimize karşı öğretmenlerimizi korumak kimsenin aklına gelmedi. Yasak olmasına rağmen okula getirilen telefonlarla görüntüleri alınıp haberlere malzeme yapıldı, hakaretlere uğratıldı ve her geçen gün biraz daha itibarsızlaştırıldı. Bunun sonucu olarak öğretmenlerimize karşı şiddeti görmeye başladık. Daha da acısı neredeyse her gün yaşanan bu eylemler artık sıradanlaşmaya başladı."

"Eğitim sistemimizin yenir bir güvenliğe ihtiyacı vardır"

Türkiye'ye gelen göçmenlerin eğitim sistemine dahil edildiğini belirten Durur; "Hükümetin yine yanlış politikaları yüzünden ülkemize gelen milyonlarca göçmen eğitim sistemimize dahil edildi. Bu süreçte ne öğretmenlerimize destek verildi ne de gelen göçmenlerin yeterli uyum süreci beklendi.Tüm bu hataların sonucunda beklenen oldu ve şiddet eylemleri bir cinayete dönüştü. Irak asıllı 17 yaşındaki bir öğrenci silahla İbrahim Aktugan öğretmenimizi öldürdü. Silahı nereden buldu. Daha da önemlisi 17 yaşında müdürüne zarar vermek amacı ile silah edinme cesaretini nereden buldu. Ve bizi daha neler bekliyor...Eğitim sistemimizin yeni bir müfredat yerine güvenliğe ihtiyacı vardır. Itibardan tasarruf edilir ama güvenlikten tasarruf edilmez. Acilen okullarımıza güvenlik görevlileri alınmalıdır. Hükümet artık eğitim sistemi ile oynama hevesi yerine öğretmenlerimizin motivasyonunu ve itibarını arttıracak çalışmalar yapmalıdır.Şehit öğretmenimize İbrahim Aktugan'a Allahtan rahmet diliyoruz. Öğretmenimiz bizim için Şehit öğretmen Kubilay gibi unutulmaz olacaktır ve tekrarının olmaması için İbrahim Aktugan öğretmenimizin sesi olacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi