Eskişehir’de düzenlenen toplantıda konuşan Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Gürhan Albayrak, URAYSİM yatırımı ve Yunusemre’nin tanıtımı için yardım istedi.

Eskişehir Valiliği tarafından Tasigo Otel’de Eskişehir Konuşuyor programı düzenlendi. Diğer kentlerde de yapılan, istek ve şikayetlerin doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldığı toplantıya sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda söz alan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, beklenti ve taleplerini sıraladıktan sonra “Eskişehir için çok önemli olan URAYSİM konusu var. Bu konuda uzman olan, projeyi takip eden Gürhan Albayrak’a sözü bırakıyorum” dedi.
Eskişehir altyapı olarak hazır
Albayrak, 10 yıldır Eskişehir’in gündeminde olan URAYSİM Projesi’nde pek fazla mesafe kat edilemediğini belirterek, “Türkiye ve Eskişehir için önemli kazanımlar sağlayacak proje, 11. Kalkınma Planı’nda da yer aldı. Çalışmalar devam ediyor. Yakında zamanda somut gelişmeler bekliyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istiyoruz. Eskişehir altyapı olarak hazırdır” dedi.
Yunus’un sesini dünyaya duyuramıyoruz
Yunusemre Derneği’nin de başkanı olan Albayrak toplantıda bu konuyu da gündeme getirdi. Konuşmasına “Yunus’un diyarı Eskişehir’e hoş geldiniz” diyerek başlayan Albayrak, “Eskişehir’in önemli değerlerinden biri de Yunusemre’mizdir. Bizim Yunus’dur... Maalesef Konya’nın Mevlana’yı andığı gibi anamıyoruz. Yunus’un sesini dünyaya duyuramıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan anma törenlerini himayesine almasını istiyoruz. Şehirde Yunus’un adını taşıyan bir cadde, bir hastane, bir kampüs, bir okul var... Dünyanın çok ihtiyaç duyduğu bu anlayışı dünyaya tanıtmalıyız” diye konuştu.