AK Parti, kendisinde olan Günyüzü Belediyesi’ni, Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) bıraktı. Günyüzü Belediye Başkanı Menderes Durgut, Yeniden Refah Partisi’nin adayı olarak seçimlere girme kararı aldı. 

"YENİDEN REFAH PARTİSİ İLE DEVAM EDELİM"
Eskişehir Net’ten Ayşe Kaytan Uçak’a konuşan Durgut, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu ve eski il başkanı Süleyman Reyhan’ın kendileriyle istişare etmeden böyle bir karar aldığını söyledi. 
Günyüzü’nün AK Parti’nin kalesi olduğunu belirten Durgut, “Vatandaştan gelen aşırı tepki üzerine böyle bir karar aldık. Günyüzü yüzde 73 ile AK Parti’nin kalesidir. Yerelde ittifak adına bir kale rakibe verilmez. Rekor üzerine rekor kıran bir kaleyi maalesef Nebi Bey (AK Parti Eskişehir Büyükşehir adayı Nebi Hatipoğlu) ve muhtemelen il başkanı da (Süleyman Reyhan) var işin içinde, istişare etmeden rakibimiz olan Büyük Birlik Partisi’ne verdiler. Günyüzü’ne sormadan böyle bir kararı kendileri almışlar. İstişare yapmış olsalardı, belki konuşmayla çözülebilirdi. Kendi kafalarına göre, yukarıdan ‘verdik, bitti’ ile olmaz. Burası Günyüzü. Alınan karara karşı burada da büyük bir tepki oluştu. ‘Yeniden Refah Partisi ile devam edelim’ diye aşırı bir baskı oldu. Kendi ilçemde yaşayan bir belediye başkanıyım. Hane hane herkesi bilirim, herkeste beni bilir. Fatih Erbakan ‘hayırlı olsun’ dedi, elimizi kaldırdı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak