Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda

ESKİ, 2023 yılında toplam 1 milyar 181 milyon 191 bin TL gelir elde etti, 1 Milyar 118 milyon 757 bin TL harcadı. 

AK Parti grubu adına açıklama yapan Ahmet Sivri, ret gerekçelerini açıkladı. 
Gider bütçesine bakıldığında altyapı yatırımlarının ve kullanma suyu yatırımlarının başka baharlara kaldığının anlaşıldığını söyleyen Sivri, “Sermaye giderlerinin genel giderlere oranı yüzde 13,45, içme suyu ve kanalizasyon tesisi yapım giderlerinin ise toplam giderlerin ancak yüzde 8,85’ini oluşturmuştur. Bu oran çok düşüktür” diye konuştu. 

ESKİ’nin içme suyu tesisi yapım giderleri için 30 milyon TL, kanalizasyon tesisi yapım giderleri için 69 milyon olmak üzere toplamda bu iki yatırım kalemine 99 milyon TL kaynak ayırmasını eleştiren Sivri, “Yapılan bu düşük yatırımlar ile şehrimizin gerek su gerekse kanalizasyon sorunlarına çözüm bulunması mümkün değildir” dedi. 
Sivri,  gerçekleşen 1 milyar 181 milyon TL gelirin yüzde 26,83’ünün kişi ve kurumlardan alınan paylardan oluştuğunu, ESKİ’nin esas gelir kaynağı olan mal ve hizmet satışından elde ettiği gelirin, toplam gelir içindeki payının ise yüzde 71,28’de kaldığını ifade etti. Elde edilen gelirin toplam giderlerin ancak yüzde 75,17’sini karşıladığını aktaran Sivri, “Mal ve hizmet satış gelirleri, giderleri karşılayamaz durumdadır. Yapılacak işlemin satışları artırmak, kaçakları önlemek ve giderleri azaltıcı tedbirleri almak olduğu ortadır” dedi.

“YATIRIMCI GİBİ DEĞİL, TÜCCAR GİBİ ÇALIŞMIŞ”

Sivri, giderlerde ciddi etkisi olan kimyevi madde alımı ve elektrik giderleri için kurumun özel alternatif geliştirmesi, ayrıca kurumun yüksek oranda stoklu çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Sivri, “2023 yılında kullanılan ilk madde malzemenin 240 milyon TL, 2024 yılına devreden tutarın ise 133 milyon TL olduğu görülerek, yıl içinde kullanılan malzemenin yüzde 55,4’ünün stok olarak devrettiği anlaşılmıştır. Bunun anlamı ESKİ yatırımcı bir kuruluş gibi değil, mal alım satımı yapan tüccar gibi çalışmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“LÜTFEN BORÇ VERMEYİN”

ESKİ’nin 2023 yılında toplam borcunun 585 milyon TL olduğunu, 2022’ye göre toplam borçlarda 138 milyon TL’lik artış yaşandığını belirten Sivri, şunları söyledi: “Bu kadar borcu olan kurumun, Büyükşehir Belediyesi yağmur suyu bertaraf hesabından 23 milyon TL, Tepebaşı Belediyesi yağmur suyu bertaraf hesabından 14 milyon TL, Odunpazarı Belediyesi’nden 9,5 milyon TL, Mahmudiye Belediyesi’nden 1,8 milyon TL, Seyitgazi Belediyesi’nden 291 bin alacağı olduğu, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne 58.7 milyon TL borç verdiği anlaşılmaktadır. Sayın Genel Müdür reklama bu kadar para harcayan belediyelerden lütfen alacağınızı tahsil edin ve borç vermeyin.” 

“SEKİZ HEDEFTE SIFIR BAŞARI”

2023 yılında ESKİ’ye bağlı birimlerde şikayet sayısının 145 bin 929 olduğunu söyleyen Sivri, “Bu kadar şikayetin olduğu yerde bir başarıdan söz etmek mümkün değildir. Bunun yanında stratejik planda yer alan performans göstergelerinin pek çoğu hedefin altında kalmış, 8 hedefte ise sıfır başarı sağlandığı anlaşılmıştır. Özellikle kurumun yatırım yapması gereken göstergelerin pek çoğunda sıfır çekmesi haklılığımızı net ortaya koymaktadır.”

“NAYLON KAPATARAK MI ÇÖZECEKSİNİZ?”

Öte yandan Sivri, ESKİ Genel Müdürlüğü’ne şu soruları yöneltti: “Çeşmelerimizden temiz suyu ne zaman içebileceğiz? Hamamyolu’nda logardan gelen kötü kokuları hala logara naylon kapatarak mı çözeceğiz? Şehir merkezinde her yağmur yağdığında taşan ve çevreye pis koku saçan logarları kim, ne zaman temizleyecek? Bizler yağmur yağdığında ‘eyvah nereye, ne oldu acaba’ endişesi ile yaşamaya devam mı edeceğiz?”

ARITMADA İLERİ TEKNOLOJİ

ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, eleştirilere verdiği yanıtta, ESKİ’nin uzun vadeli borcunun 266 milyon, 2024’te ödeyeceği borç miktarının ise 88 milyon TL olduğunu açıkladı. Eskişehir’in arıtma sistemine ilişkin yapılan eleştirilere de yanıt veren Özen, ileri teknoloji arıtma sistemi kullandıklarının altını çizdi.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak