Eskişehir'de feci kaza: Otomobil TIR ve yolcu otobüsünün arasında sıkıştı Eskişehir'de feci kaza: Otomobil TIR ve yolcu otobüsünün arasında sıkıştı

Albayrak’ın açıklamalarından satır başları; 

Bu şehre yapılan hizmetlerin yüzde 90’nını biz yapmışız. Şuanda Eskişehir’e 32 tane okul, 17 tane Aile Sağlığı Merkezi yapıyoruz.  Belediyeler ne yapıyor? Mazeret üretiyorlar. Biz yapıyoruz, geliyor bir belediye başkanı önünde fotoğraf çektiriyor, algıyı yönetiyor.  Belediye başkanlarının gündemi ne? Sürekli ‘tasarruf’ diyorlar. Araç satın almayıp, başka işler yapabilirlerdi.  Böyle makamlar mazeret üretme yerleri değildir. Madem mazeret üretecektin, niye belediye başkanı oldun? Mazeret üreteceksen bırakacaksın, başka biri gelecek, o yönetecek.

GÖLET YAPIP, BARAJ DİYE KANDIRIYORLAR 

Eskişehir’in en büyük sorunlarından bir tanesi kuraklıktır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesini 25 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi yönetiyor. Niçin bu su konusu konuşulmuyor? Yaptıkları göletlere, ‘baraj’ dediler ve yıllardır insanları kandırdılar. Siyasetin gerçeği bu olmamalıdır. Üç belediye başkanı 10 yıldan beri hep mazeret üretiyor. Buradan belediye başkanlarına soruyorum;10 yıldan bu yana eller tutulur, gözle görülür hangi projeyi yaptınız? Odunpazarı Belediyesi beş, altı tane hayırseverin yapmış olduğu yaşlı bakım evleri ve kreşleri kendi yapmış gibi anlattı. İnsanları neden kandırıyorsunuz? Bütçeniz var. Bu bütçeler nereye gidiyor? Algı noktasını çok iyi yönetiyorlar. Şehir adına üzülüyorum.

YALAN İFŞA BİRİMİ KURMALIYIZ 

Kentsel dönüşüm diğer büyük bir sorunumuz. Belediye başkanları bugün ağızlarını açıyorlar ‘engelliyorlar’, ağızlarını kapatıyorlar ‘bizi durduruyorlar’ diyorlar. Meclis sizde, para sizde, ortam sizde… Hiçbir şeyi engellemiyoruz. Bununla ilgili bir derdi olmalı. Derdi var mı? Gündeme getiren var mı? ‘Yapı stokuna bakalım’ diyen var mı? 
AK Parti, Eskişehir’de 15 bin tane toplu konut yaptı. Bugün Beylikova, Mihalıççık hangi partide? Bugün buralara toplu konut yapılıyor.  ‘Sen bana belediyeyi vermedin ben yapmıyorum” diyebilirdi, demedi ama. Yine yalan, dolan. Bunların yalanlarını ifşa etmemiz için aslında bir birim kurmamız gerekiyor.  

GELECEĞİMİZ İPOTEK ALTINDA

25 yılda 24 daire yapmak ne demek? Öncelikler ne? Bir heykel yapıp, açılışına tüm CHP’lileri çağırıyorlar. ‘Çok güzel bir şey yaptık’ diyorlar. İnsan üzülüyor. Geleceğimiz resmen ipotek altına alınıyor. Bu şehirde bizim çocuklarımız yaşayacak. 

BİZ DEĞİL, ONLAR BİZİ ENGELLİYOR 

CHP, 25 yılda şehrin neresine alt ve üst geçit yaptı? Hep mazeret. Bugün Büyükşehir’in borcu 4 milyar TL’yi, Tepebaşı’nın borcu 1,5 milyar TL’yi geçti. Odunpazarı Belediyesi’nin 600-70 milyon TL borcu var. Biz neyi engelledik. Odunpazarı Belediyesi, TOKİ’nin Mamuca’da yapmakta olduğu inşaata gidip mühür vurdu.  Bunu yapmak, bu şehre ihanettir. Eski Devlet Hastanesi’nin olduğu alana Sağlık Bakanlığı geçen yıl 700 yataklı bir hastane yapacağını söyledi. Bu da altı kata tekabül ediyordu.  Altı katlık imar istedik, vermediler. 

RİCA EDİYORUM, KAVGA ETMEYİN

TÜRASAŞ’ta bir hırsızlık olayı yaşandı. Şirketin sözleşmesi fes edildi. Jale hanım bunu Meclis kürsüsünden dile getirdi. Soru önergesi verdi, cevabını aldı. Ona rağmen TÜRASAŞ’ın kapısında açıklama yapıyor. Biz bir hukuk devletiyiz, adam hakkında bütün işlemler yapılmış. Daha biz ne yapabiliriz? 
Utku beyin 25 yılda üç tane bulvar açmayan bir belediye varken, kalkıp da Kırka yolunu gündeme getirmesi beni çok üzdü. Kırka yoluyla ilgili ihale seçimlerden önce yapılmıştı. Şuanda istimlakları yapılıyor. Yine Alpu’da ilk ihale 2017’de yapıldı. 2017’den 2022’ye kadar istimlaklarla ilgili sıkıntılar yaşandı. Bu da süreci yavaşlattı. Eskişehir milletvekillerimizden rica ediyorum, lütfen devletin kurumlarıyla kavga etmeyi bırakın. Bir yere varamazsınız. Utku beye, İbrahim beye ve Jale hanıma sesleniyorum. Bir konuda bilgi almak istediğiniz zaman bir telefon kadar yakınız. Sorun, bilgi verelim.  Utku bey, bir önceki belediye başkanınız Sümer Mahallesi’nde oturuyor. Sümer’de asfalt atılmayan birçok sokak var. Önce git oralara bak. 

MÜZE KARNIMIZI DOYURMAYACAK

Belediyeler sosyal belediyecilik yapacağım derken, yapması gerekenleri de atlamaması gerekiyor. Trafik sorununa bir çözüm bulmamız gerekiyor. Oturup, istişare etmemiz lazım. Eskişehir’de ne hikmetse bir istişare kültürü yok. Ayşe hanıma da  (Ayşe Ünlüce) söyledim. ‘Eskişehir’in geleceğiyle alakalı süreçlerde oturalım, müzakere edelim’ dedim. Çünkü şehrin önü açılacak. Bunu siyasallaştırarak bir yere varamayız. 
Eskişehir’in gündemi ne? Müze, heykel… Müze karnımızı doyurmayacak. Trafik ve kentsel dönüşüm bizim için kritik noktalar. 15 bin tane konutu AK Parti hükümetleri yaptı. Gelsin 5 bini de onlar yapsın. 

BEN YAPAYIM, BEN ONAYAYIM OLMAZ

Eskişehir Küçük Sanayi Sitesi… Kazım bey ‘ben bunu bir dahaki döneme çözemezsem, aday olmam’ dedi, gazetelere manşet oldu. Gelinen süreçte o da kaldı. Orası afet riskli alana giriyor. Buradaki onay makamı bakanlıktır. Belediyenin planları yapıp, onaylatması gerekiyor. Devletin ve bakanlığın yetkisini kendisine istiyor. Ben yapayım, ben oynayayım ama olmaz ki.  Kazım bey ‘bakanlık bana yetki vermiyor’ diyerek insanları kandırıyor. 

BAZI BELEDİYE BAŞKANLARI ROL ÇALIYOR

Bugün bir şehrin sahibi belediye başkanıdır. Eskişehirspor konusunda Ayşe Hanım herkesi toplamalı ve bir şeyleri o yönetmelidir. Bazı belediye başkanları rol çalıyor. Siyasi bir kazanım elde etmenin çabası içerisindeler. 

1 SAAT 50 DAKİKA GÖRÜŞTÜK 

Seçildikten sonra Ayşe hanımı ziyaret ederek, tebrik ettim. Kendisine de söyledim. Eskişehir için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Kendisi bize iadeyi ziyarette bulundu.  Bir saat, elli dakika parti binamızda kaldı. Eskişehir’de yaptıklarımızı anlattım. Çoğu şeyi tartıştık. Müzakere ve istişareden yanayım. Milletvekillerimiz de öyle. Bugün şehrimiz adına üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. 

ERKEN SEÇİM BEKLEMİYORUZ

Şuan için ufak tefek sıkıntılar var. Bu süreci 2025’in ikinci çeyreği ve üçüncü çeyreğinde atlatacağız. Dünya da olan sıkıntı ister istemez sizi de etkiler. Bunları da aşacağız. Bu süreci en iyi yönetecek de Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizdir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi