Polis alımları ne zaman başlayacak? 31. Dönem POMEM polis alımı başvuru şartları ve tarihleri Polis alımları ne zaman başlayacak? 31. Dönem POMEM polis alımı başvuru şartları ve tarihleri

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Serdar Ulucan, Eskişehir.net’te yayınlanan Net Soru programında Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. Partide yaşanan istifalara ilişkin konuşan Ulucan, İYİ Parti’nin istifalar sonrasında daha da kenetlendiğini söyledi. AK Parti’ye katılan Nebi Hatipoğlu’nun 500 kişinin İYİ Parti’den istifa edeceğine ilişkin iddiasına da yanıt veren Ulucan, “2 Kasım itibariyle bizim partimizden ayrıldı Nebi Bey. 134 tane toplam istifa var. Biz ince eleyip sık dokuyoruz yönetimlerimizi de. 247 tane de bulut sistemine girilmiş onaylanmayı bekleyen yeni üyeliğimiz var. Yani ayrılandan fazla yeni üyelik talebi var” dedi.

“GÜNLÜK MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA AYRILANLAR OLABİLİR”

“Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması durumunda istifa eden insanlar yine istifa ederler miydi?” diye soran Ulucan, “Öncelikle istifa tek taraflı irade beyanıdır. Bütün siyasi partilerde çeşitli birliktelikler, istifalar süreci gelişir. İstifa eden arkadaşlarımız ne niyetle geldiler bugün ne niyetle ayrılıyorlar ona bakmak lazım. Bugün Millet İttifakı seçimleri kazanmış olsaydı bu arkadaşlarımız partimizden istifa ederler miydi? İlk önce buna bakılmalı. Siyaset yaparken de ikna edikmiş insanlara değil, inanmış insanlar siyaseten başarı arka arkaya gelir. 22 yıldır mevcut iktidarın ülkeye verdiği ağır bir yara bununla ilgili mücadele etmek yerine mevcudun içerisinde günlük kendi çıkar, menfaatleri doğrultusunda ayrılanlar olabilir. Önümüzdeki günlerde bunlar devam edebilir ama şu an partimize üye olmak için gelen birçok vatandaşımız da var” diye konuştu.

“İSTİFA EDENLERİN BİR KISMI CHP İLE İTTİFAK YAPILMASINI İSTİYOR”

İstifa edenlerin bir kısmı CHP ile ittifak yapılmasını isteyen insanlardan oluştuğunu söyleyen Ulucan, “Bugün istida edenlerin bir kısmı evet biz Millet İttifakı olarak CHP ile yerel seçimler sürecinde belli başlı noktalarda da olsa bir ittifak durumu gerçekleştirmeliyiz ve 2028 seçimlerine bu şekilde hazırlanmalıyız noktasında gelen fikir önerileri oluyor. Fakat patiler kurumsal yapıda hareket eder. Bu beklentiler içinde olanlar ayrılıyor. Biz bu arkadaşlara yürekten saygı duyuyoruz. Biz 6 yıllık partiyiz. Nice zorluk atlatarak geldik. Bunun içinde bir dönem ittifak yaptığımız CHP ya da diğer siyasi partilerde aradığını bulamayanlar Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı seçimleri kazanacak biz de menfaatlerimizden sebepleniriz düşüncesiyle gelip de istedikleri beklentiyi bulamadıklarından kendi dünyalarınca çıkar ve menfaatlerince farklı noktalara giden insanlara Allah selamet versin diyoruz” şeklinde konuştu.

İTTİFAKIN İYİ PARTİ’YE BİR KAZANIMI OLMADI

İttifakın İYİ Parti’ye bir kazanımı olmadığını belirten Ulucan, “Biz 2018 yılında yaptığımız ittifakla beraber ve 2019 yerel seçimlerinde yaptığımız ittifakla beraber ki 2023 seçimlerinde Türkiye kazanabilir umuduyla ittifak yaptık. Bu süreçte ittifakların bize bir kazanım getirmediğini gördüğümüzde 2023 seçimlerinde CHP ile yapmış olduğumuz ittifakla sokakta seçmenin, vatandaşın bize neden o Altılı Masa ile berabersiniz dedi. İYİ Parti tabanının çoğunluğu seçimlere hür ve müstakil olarak özü başımıza gitmemizden taraftar. Fakat ittifak noktası olsun diyenler de var. Genel başkanımız bize ittifak için gelip kapımızı çalanlar olursa o zaman konuşuruz. Biz ittifak için kimsenin kapısını çalmayacağız. Şu ana kadar ittifak için bizim kapımızı çalan yok” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ PARTİLER CUMHUR PARTİSİ, MİLLET PARTİSİNE DÖNDÜ”

“Artık siyasi patiler cumhur partisi, millet partisine döndü” diyen Ulucan, “Siyasette algı bir yere kadar etki yapıyor. Fakat bizim İYİ Parti ailesi olarak kuruluş sebeplerimiz ortada. Bugün 2018 yılında CHP ile bir ittifak gerçekleştirdik. 2019 yılında iş birliği yaptık. 2023 yılında Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak yer aldık. Artık siyasi patiler cumhur partisi, millet partisine döndü. Bu düzende de milletin gerçek iradesi esas alınmıyor, tecelli etmiyor. Biziler de bu yüzden İYİ Parti olarak kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinde yarınlarda Türk milletini bu garabet düzenden çıkartabilmek için, bu çökmüş ekonomiye, yandaş atamalara dur diyebilmek için milleti iki tercih arasında sıkışmaktan kurtarıp, üçüncü bir yolu açmaya çalışıyoruz millete” dedi.

“2019 YILINDA YAPILAN İTTİFAK ŞEFFAF DEĞİLDİ”

2019’da ittifakın samimi bir şekilde yapılmadığını söyleyen Ulucan, “Bu gelirse bu kazanır, bu giderse bu kazanır değil. İttifaklar samimiyetle, içtenlikle kuruluyorsa bir hesap kitap olmadan herkesin kafasının arkasında farklı bir şey olmadan şeffaf, adil bir şekilde oturup kuruluyorsa ittifaklar başarı sağlayabilir. Bugün biz Eskişehir’de büyükşehir belediyesini, Tepebaşı Belediyesi ittifakla kazanıldı. Alpu, Seyitgazi ittifakımızla kazanıldı. Ben 2019’da Mihalıççık belediye başkan adayıydım İttifakın. Fakat ittifak samimi bir şekilde yapılmadı. CHP şöyle yaptı, böyle yaptı demedik. 2019 yılında yapılan ittifak şeffaf değildi. Neden? Genel başkanımız, biz belediye kazanmak için değil Türkiye’de kazanma duygusunu yitirmiş seçmenimizi 2023’te biz Türkiye’ye kazandıracağız noktasında umut vermek için mücadele ediyoruz demişti. Ve bugün oradaki arkadaşımız DSP’den katıldı. Çalışmalarını yapıyor. Doğrularını da yanlışlarını söylüyoruz. Alpu’da CHP kazandı. Bu ittifaktan İYİ Parti bileşenleri ne kazandı? Tepebaşı Belediyesi’nde ittifak yaptık. Tepebaşı Belediyesi’nde ittifaktan İYİ Parti ne kazandı? Biz hiçbir şey kazanmadık. Milletimiz ne kazandı diye baktığımızda Alpu’nun içerisine gidip bakabilirsiniz. Mahmudiye ilçesine, Seyitgazi’de ittifaktan sonra seçimlerde ne değişti? Önemli olan ittifak ve kişilerin üzerinden değil hizmet odaklı çalışıp çalışmaması” dedi.

DÖRT İLÇEDE İDDİALIYIZ

Ulucan, “Merkez ilçeler değil belki ittifak olacak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti’nin olacak. Bizim adayımızla beraber yapmış olduğumuz ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağımız çok ciddi ve gerçekçi projelerimiz olacak. Şu an dört tane ilçemizi kazanabiliriz diye bakıyoruz. İddialıyız dört ilçede” diye konuştu.

247 YENİ ÜYELİK VAR

Ulucan, “2 Kasım itibariyle bizim partimizden ayrıldı Nebi Bey. 134 tane toplam istifa var. Biz ince eleyip sık dokuyoruz yönetimlerimizi de. 247 tane de bulut sistemine girilmiş onaylanmayı bekleyen yeni üyeliğimiz var. Yani ayrılandan fazla yeni üyelik talebi var” şeklinde konuştu.

“İYİ PARTİ AİLESİ BİRBİRİNE KENETLENDİ”

İYİ Partililerin iyi niyetlerinin suistimal edildiğini söyleyen Ulucan, “İYİ Parti ailesi birbirine kenetlendi. İyi niyetleri, samimiyetleri suistimal edildiğinden üzüntü içine girdiler. Sayın genel başkanımız da bununla ilgili açıklamayı yaptı. Kişi kendi başına hiçbir şeydir. Muktedir değildir. Bize oy veren her bir kişi çok değerlidir. Keşke bu kadar seçmenin bu kadar oyunu kullanmak, harcamak yerine başta irade beyanı gösterseydi o istifa eden arkadaşımız bağımsız milletvekili adayı olsaydı biz de onu öyle görseydik. Bizim iyi niyetimizi suistimal etmiş oldu. Milletimiz zaten sahada gerekli cevabı kendisine verecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BUNDAN SONRA İSİMLERE DİKKAT EDECEĞİZ”

“Bundan sonra yönetimlerimizi oluştururken, üyelik kayıtlarımızı yaparken gelen isimlere dikkat edeceğiz” diyen Ulucan, “Bizim iyi niyetimizden kaynaklanmış bazı hatalar gerçekleşti. Sürecin sıkışıklığından dolayı hızlı ilerleyen bir durum oldu. Fakat bundan sonra yönetimlerimizi oluştururken, üyelik kayıtlarımızı yaparken gelen isimlere dikkat edeceğiz. Biz çok üyemiz olsun istemiyoruz. İkna edilmiş bir şeyler, vaat edilmiş insanlar yerine inanmış gerçekten Türkiye Cumhuriyeti devletinin müreffeh şekilde yaşaması için mücadele edebilecek insanlarla yol yürüyelim istiyoruz. Milletimize de seçmenimize de bir şeyleri söylerken gerçekçi, net yapılabilir projeler üzerinden gidelim diyoruz. Hem seçmenimiz hem milletimizi dinleyerek, İYİ Parti’nin neden tek seçimlere gitmek istediğini sahada, sokakta seçmenimizle paylaşacağız ve sıkıntılı sürecini atlatacağız” dedi.

“TABANIMIZLA DAHA ÇOK İSTİŞARE EDEREK HAREKET EDECEĞİZ”

Tabanla daha çok istişare ederek adayları belirleyeceklerini ifade eden Ulucan, “22 yılda mevcut iktidarın getirmiş olduğu köhneleşmiş yapı içerisinde siyaseten çıkar, menfaat bekleyen insanlar çok olduğu için buna benzer son dönemlerde kandırılmalar çok oluyor. Bunlara daha daha dikkat ederek gideceğiz bundan sonraki süreçlerde. Bunu tabanımızla daha çok istişare ederek hareket edeceğiz. İnşallah en az hatayla partimizi daha iyi noktayla getireceğiz” diye konuştu.

“SAHA ÇALIŞMALARIMIZDA DAHA TEDBİRLİ VE DAHA ŞEFFAF OLACAĞIZ”

Ulucan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz yerel yönetimlerde aday belirleme çalışması yaparken bölgede sevilen, tanınırlığı yüksek olan bizimle beraber parti liyakati içinde hizmet edebilecek ve sadece kendisi açısından değil milletini düşünebilen adaylar noktasında tercihlerde bulunarak hareket edeceğiz. Yüzdelik dilimin fazlası bizde olacak. Yerel seçimlerde aday belirlenirken ve saha çalışmalarımızda daha tedbirli ve daha şeffaf bir şekilde hareket ederek çalışacağız. Vatandaş sitem ediyor. Biz de bazı durumlar bıkmadan usanmadan anlatacağız. Ne kadar çok insanla etkileşim sağlarsak insanlar bizi daha daha iyi anlayacak.”

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi