Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı hakkında ünlü ekonomist Muhammet Bayram, net bir rakam paylaştı.

Bayram'ın açıklamaları, asgari ücretle ilgili gelecekteki gelişmeler konusunda önemli bir gösterge olarak değerlendirilebilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Özbekistan ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, yaptığı açıklamalarda asgari ücret ve emekli ikramiyesi hakkında da konuştu.

Erdoğan konuya ilişkin olarak, "Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum" demişti.

Ekonomist Muhammet Bayram, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından asgari ücretle ilgili net rakam verdi.

Ekonomist Muhammet Bayram konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sadece 7 milyon asgari ücretliyi değil bu ücret özel sektörde çalışan tüm kişileri etkiliyor. Bir önceki dönemde yüzde 34’lük bir zam artışı yapılmıştı.


NET RAKAM VERDİ

Ciddi bir zam olmasını bekliyoruz. Burada işvereni de düşünmek gerekiyor. Enflasyonist ortamlarda enflasyon yükü ya işverene ya da çalışana yüklenir. Burada emeğe fazla yüklenmeden.

Avrupa’daki rekabet koşulları dikkate alınmalı. Geçtiğimiz dönemde asgari ücret 450 dolar rekor seviyedeydi. Dolar kurunun artmasıyla beraber 400 dolarlara düştü. Şu anda yeni asgari ücret düzeyinin 500 doları aşmasını bekliyoruz. 15 bin 500 civarında en düşük asgari ücretin olması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi