Sıcak havalar Eskişehir'de ne zaman etkisini gösterecek? Meteoroloji danışmanı Orhan Şen tarih verdi Sıcak havalar Eskişehir'de ne zaman etkisini gösterecek? Meteoroloji danışmanı Orhan Şen tarih verdi

Gazete Duvar'a konuşan Tarih Öğretmeni Murat Akdemir ve Matematik öğretmeni Serdar Turan, ortalama bir dershane veya etüt merkezine giden bir öğrencinin, kaynak kitaplar, ulaşım, yemek gideri hesaplandığında yılda en az 200 bin lira harcama yapması gerektiğini dile getirdi.

"Bir öğrencinin soru bankasına verdiği miktar 15 bin lira"

Serdar Turan, bir öğrencinin bir branştan en az iki soru bankası çözmesi, bu nedenle yılda en az 18 soru bankası alması gerektiğini söyledi. Orta seviyedeki bir soru bankasının fiyatı 350-400 lira arasında. Bakanlık, öğrencilere konu anlatımı kitabı dağıtıyor. Fakat öğrencilerin sınavda başarı sağlaması için soru çözmeleri gerekiyor. Bu nedenle verilen kaynakların yetersiz geldiğini, öğrencilerin soru bankası, deneme, ders föyleri gibi ekstra kaynak almaya yöneldiğini belirten Turan, “Piyasada kendini ispatlamış yayıncılar var, çocuk oraya yöneliyor. Bir öğrencinin sadece soru bankasına ve ekstra kaynağa verdiği miktar 15 bin lira oluyor” dedi.

"En mantıklı şey meslek öğrenip hayata başlanması"

Murat Akdemir ise,"Dershane veya etüt merkezlerinin fiyatları sınıf mevcudu ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterebiliyor. Kalabalık sınıf ve kötü lokasyonda bulunan kurumlar, yıllık en az 50 bin lira alıyor. Sınıfın 10-12 kişi olduğu kurumlarda fiyat 100-120 bin liraya çıkıyor. Daha iyi bir kadro, daha az sınıf mevcudu olan kurumlar 150-160 bin lira. Kurum lüks bir muhitte bulunuyorsa alınan ücretin sınırı yok. 4 yıllık eğitim masrafıyla çocuğa iş kurulur. Eğer ekonomik korkularla üniversiteye hazırlanıyorsa, yapılabilecek en mantıklı şey meslek öğrenip hayata başlaması." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi