1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek yeni kira zam oranı belirleme sistemi, milyonlarca kiracıyı ve ev sahibini etkileyecek.

Yüzde 25 zam sınırının kalkacağını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, fiyatların piyasa koşullarına göre düzenleneceğini söyledi.

İTO Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, zam oranlarının TÜFE'nin son 12 aylık ortalamasına göre yapılacağını açıkladı. TÜİK'in Nisan ayı verilerine göre, bu oran yüzde 59,64 olarak belirlendi.


ARTIK YENİ BİR SİSTEM VAR!

İTO Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklama ile yüzde 25 zam sınırının yerini alacak sistemi açıkladı. Akdoğan, "1 Temmuz itibarıyla yüzde 25 zam sınırı uygulaması kalkarsa, zam oranı TÜFE'nin son 12 aylık ortalamasına göre belirlenecek" ifadelerini kullandı.


ZAM ORANI NE OLACAK?

Ev sahiplerinin TÜFE oranını yetersiz bulması halinde ne olacağı sorusuna yanıt veren Akdoğan "Yasal olarak kiracı, TÜFE oranında bir artış yaparak yeni kira bedelini gönderdiğinde, ev sahibinin bu duruma karşı farklı bir yasal işlem yapma hakkı bulunmuyor." İfadelerini kullanarak bu durumda kiracıların yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon verilerini göre TÜFE, bir önceki aya kıyasla %3,18 artış gösterdi. On iki aylık ortalamalara bakıldığında ise yüzde 59,64 olarak kayıtlara geçti. Bu oran, kira artışlarının belirlenmesinde esas alınacak.

Kaynak: Haber Merkezi