Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesinde faaliyet gösteren esnaf, kent turizminin nabzının attığı yerde ATM yokluğu nedeniyle yerli turistlerin sıkıntı yaşadığını söyledi. En yakın ATM’nin 400 metre uzaklıkta olduğunu vurgulayan esnaf, bölgeye ATM merkezi yapılması için yetkililere çağrı yaptı.

Eskişehir’in restore edilmiş cumbalı tarihi konutlarına ev sahipliği yapan Odunpazarı’nı ziyarete gelen turistler, bölgede ATM’lerin olmaması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Ağırlıklı olarak tur şirketleriyle bölgeye gelen turistlerin, para temin edebilmek için uzun sayılabilecek bir yolu kat etmesinin bölgenin cazibesine ket vurduğu bildirildi.

Bölgeye en yakın ATM’nin ortalama 300-400 metre uzaklıkta olduğunu ve bu durumun işlerine olumsuz yansıdığını kaydeden esnaf, konuyla ilgili girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirtti.

Odunpazarı’nın tanınmış iş yerlerinden Köfteci Ahmet’in işletmecisi Yasin Uğur, eskisehir.net’e yaptığı açıklamada, önceden burada ATM bulunduğunu fakat sonradan kaldırıldığını söyledi.

Uğur, şöyle devam etti:

“En yakın ATM 300-400 metre uzaklıkta. O da bir bankaya ait. Bu mesafe, vatandaşlara uzak geliyor. İnsanların nakit ihtiyacı için ATM gerekiyor. Tüm bankaların buraya ATM kurmalarını istiyoruz. Bu hem esnaf hem de turistler için iyi olur. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Herkes yanında nakit taşımıyor.”

Bölgede faaliyet gösteren Başak Kasap firmasının sahibi Kadir Şen, Odunpazarı’nı ziyaret eden turistlere, tur firmaları tarafından dolaşmak için belli bir zaman tanındığını dile getirdi. ATM soran turistleri kent merkezine yönlendirdiklerini belirten Şen, vatandaşlardan sürelerinin kısıtlı olduğu cevabını aldığını ifade etti.

Aynı yerde kasap olarak çalışan Ferhat Çölük de ziyaretçilere, mecburen kent merkezindeki ATM’leri tarif ettiklerini dile getirdi.

Tarihi Odunpazarı Fırını firmasının işletmecisi Yaşar Oğuz ise Odunpazarı gibi turistik bir yerde mutlaka ATM olması gerektiğini savundu. Oğuz, ATM’lerin bölgedeki Hicri Sezen Parkı’na kurulabileceğini söyledi.

Fevzi Akın Lületaşı firmasının sahibi Emre Akın da esnafın, ATM’lerin Hicri Sezen Parkı’na kurulması önerisini yineledi.