Genç girişimci Berke Akyel, restoranında başlattığı “sıfır atık” projesiyle atık malzemelerin “tamamını” yeniden kullanıma kazandırmasının yanı sıra müşterilerden kalan yiyecekleri de şehrin dört bir yanına yerleştirdiği kulübelere ulaştırıyor.

Akyel’in sahip olduğu mobilya firmasında imalattan arta kalan malzemelerden “yalıtımlı” şekilde yapılan kulübelerde hayatını sürdüren sokak hayvanları, restoran personelinin adeta yolunu gözlüyor.  

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünden 2019 yılından mezun olan 27 yaşındaki Akyel, eskisehir.net'e, Büyükdere Mahallesi’ndeki restoranını altı ay önce faaliyete geçirdiğini söyledi.

Sokaklarda devamlı aç, susuz kalmış hayvanlarla karşılaştığını ifade eden Akyel, bu manzaradan etkilendiğini belirtti.

İnsanlığın hem doğaya hem de sokak hayvanlarına zarar verdiğini anlatan Akyel, şöyle konuştu:

“Bu duruma ‘karınca’ kadar da olsa katkı sağlayabilmek için bu projeyi hayata geçirdim. Restoranımızda ağırlıklı olarak ambalaj malzemeleri, meşrubat kutuları gibi geri dönüşüme uygun atıklar çıkıyor. Bunları türlerine göre 15-20 litrelik kovalarda biriktiriyoruz. Kovalar doldukça depoya götürüyoruz. Belli bir hacme ulaştıklarında geri dönüşüm tesislerine ulaştırıyoruz. Günlük çıkan atık miktarı iş yoğunluğumuza göre değişiyor. Hafta sonları beş kova çıkıyorsa hafta içleri üç kova çıkabiliyor. İşletmemizdeki atıkların tamamını geri dönüştürüyoruz.”

- “Daha çok işletmeye örnek olmasını temenni ediyorum”

Akyel, mobilya firmasındaki üretimden artan malzemelerden son iki ayda 25 civarında kulübe yaptıklarını dile getirerek, bunları şehrin çeşitli yerlerinde belediyenin uygun gördüğü alanlara bıraktıklarını kaydetti.

Gün sonunda artan yiyecekleri buralara ulaştırdıklarını söyleyen Akyel, şunları bildirdi:

“Projeye geri dönüşler çok güzel oldu. Satışlarımız da arttı. Bu, bizim vicdani görevimiz… Bizden görüp benzer projeler ortaya çıkaran işletmeler de oldu. Projemizin daha çok işletmeye örnek olmasını temenni ediyorum. ‘Sıfır atık’ projesini daha da geliştirmek istiyoruz. Paket serviste kullandığımız ambalajları da çevre dostu ambalajlara dönüştüreceğiz.”