"Bizim için tarihi bir gün" "Bizim için tarihi bir gün"

Kariyer.net, 2024'ün ilk çeyreğinin istihdam verilerini paylaştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kariyer.net'in verilerinde, yılın ilk çeyreğinde pek çok sektörde iş ilanlarında artış kaydedildi.

2024'ün ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ilan sayısını artıran sektör yüzde 52 ile turizm oldu. Turizmi yüzde 16 ile sağlık, yüzde 8 ile finans-ekonomi, yüzde 7 ile perakende ve yüzde 4 ile danışmanlık sektörleri takip etti.

Turizm sektöründe en çok iş ilanı açılan pozisyon grupları ise resepsiyon hizmetleri, misafir ilişkileri ve kat hizmetleri oldu. İlan sayıları bakımından en önde olan iller İstanbul, Antalya ve Muğla oldu.

Yılın ilk çeyreğinde, yeni ilan sayısına göre en çok ilan yayınlanan pozisyon gruplarında satış ilk sırada yer aldı. Satışı sırasıyla finans, hizmet, perakende, tıp/sağlık ve insan kaynakları takip etti. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, ilan sayıları en çok artan ilk üç pozisyon grubu ise yüzde 28 ile tıp/sağlık, yüzde 25 ile perakende ve yüzde 19 ile depolama/dağıtım oldu.

Bu yıl iş arayanlar en fazla ilgiyi telekomünikasyon sektörüne gösterdi. İlan başı başvuru sayıları en fazla artan sektörler ise telekomünikasyon, havacılık ve yapı sektörleri oldu. İlk çeyrekte ilan başı başvuru sayısı en yüksek olan sektörler ise finans/ekonomi, havacılık, medya ve perakende oldu.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi