Törende, Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Şehitler için edilen duanın ardından Vali Hüseyin Aksoy, Muharip Hava Kuvveti Komutanı İsmailGüneykaya ve Belediye Başkan Vekili Hasan Ünal, şehitlik defterine yazılanları imza altına aldı.

Şehitlik defterine yazılanları okuyan Vali, şunları söyledi: “Aziz Şehitlerimiz, Tarihimizin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık meşalemizin tutuşturulduğu Çanakkale Zaferini kutlamak ve siz Aziz Şehitlerimizi anmak için huzurunuza gelmiş bulunmaktayız. Bir karış yurt toprağı için canını vermekten kaçınmayan siz kahramanlarımız, dünyada eşine az rastlanır bir mücadele örneğiyle her karışı hak edilerek kazanılan yurdumuzu bizlere miras bıraktınız. Bizler de bu toprakları sonsuza kadar koruyacak, ülkemizi daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacağız. Sizler, ikinci asrına erişen Cumhuriyet'imizde güç ve övünç kaynağımızsınız. Sizlerin kanları ve canları üzerinde yükselen Cumhuriyet'imizi sonsuza dek koruyacağımıza şüpheniz olmasın. Anafartalar Komutanı ve Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün komutanlarımızı, kahraman Mehmetçikleri, şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

Ardından şehit mezarlarını tek tek gezerek karanfil bırakan Vali, şehit aileleriyle yakından ilgilenerek başsağlığı diledi. Kanlıpınar Şehitliği'nde Düzenlenen Törene Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral İsmail Güneykaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Ünal, Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sevinç Uluçeşme, kamu kurum müdürleri, askeri erkan, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi