Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) genel kurul toplantısında konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, 2020’de ESKİ ile DSİ arasında Eskişehir’in içme ve kullanma suyunun Sakaryabaşı’ndan getirilmesi ile ilgili imzalanan protokolü hatırlatarak, protokolün yavaşlatıldığını söyledi. 

Protokolle kapsamında yapılacak planlamanın daha tamamlanamadığını aktaran Ünlüce, protokolün hızlanması için başta AK Partili meclis üyeleri olmak üzere tüm Eskişehirlilerden destek istedi. 

Eskişehir’in en önemli sorunlarından birisinin su olduğuna dikkat çeken Ünlüce, “‘Eskişehir’in en önemli 10 sorununu sıralayın derseniz, bunlardan bir tanesi de çeşmelerden akan su konusudur. Eskişehir’in talihsizliği Porsuk Barajı’ndan gelen suya mahkum olmasıdır. Ne yazık ki başka bir kaynağımız yok. Bugün 30 büyükşehir içerisinde diğer illere bakıldığında birçoğunda baraj suyu yanın da kaynak suyu da var. Porsuk kenarından geçerken oradaki suyun ne durumda olduğunu görüyorsunuzdur.  Böyle bir suyu biz getiriyoruz, arıtarak bu şehirde yaşayan her haneye o suyu ulaştırıyoruz. O suyu ulaştırırken de pek çok tahlil ve değerlendirmeden geçiyoruz. Çok şükür bugüne kadar suyla ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Eskişehir’i buna mahkum bırakmayalım. Bu genel kurulun iradesinden birkaç sene önce bütün partilerin oy birliğiyle çıkmış güzel bir karar var. Bu genel kuruldan alınan yetki ile Devlet Su İşleriyle imzalanmış bir protokol var. Arkadaşlar bu protokol yavaş gidiyor. Şapkayı önümüze koyalım. İyi niyetli konuşmalar çok güzel, çok tatlı ancak durum öyle değil. Ne yazık ki bu protokol imzalandığı günden bugüne kadar yavaşlatıldı. Bugün yavaş gidiyor. Bu mecliste bulunan ve bu şehirde yaşayan herkese söylüyorum; lütfen bu protokolün hızlanması için elimizden geleni yapalım. Daha planlaması yapılamadı. Planlandıktan sonra yapım ihalesi yapılacak. Bugün planlama bitse en iyi yapım ihalesi iki, iki buçuk yıl sene sürer. Bu planlama süreci ne zaman tamamlanacak? Ne zaman yapım ihalesi sürecine girilecek? Planlama ihalesiyle firmaya verilen konu çok önemli. Çünkü biz bir yere suyu taşırken başka bir yere zarar vermek istemeyiz. O yüzden planlama çok hassas sürüyor. Çifteler’den gelen su, Çifteler halkının kullanmasından sonra ki kalan su bize gelecek. Dolayısıyla oraya zaten zarar verilmeyecek. DSİ’nin planlama ile ilgili yürüttüğü ihale çok önemli. Ancak çok yavaşlıyor, çok gecikiyor. Bunu biraz hızlandıralım. Hızlandıralım ki, hem daha kaliteli bir su Eskişehir’e gelsin, hem maliyetleri düşürelim. Hep beraber bu konuda mücadelemize devam edelim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak