2. VE 3. OTURUM HEYECANI

YKS maratonunda ikinci ve üçüncü oturum bugün gerçekleştirilecek.

Alan Yeterlilik Testi'nde adaylara toplam 160 soru yöneltilecek, 180 dakika süre tanınacak.

Yabancı Dil sınavı saat 15.45'te başlayacak.

Öğrenciler, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 9 Haziran Cumartesi günü girecekler. TYT soruları ve cevaplarının açıklanacağı tarih hakkında henüz resmi bir bilgi verilmedi.

Genelde ÖSYM, merkezi sınavların tamamlanmasının hemen ardından o gün içinde cevap anahtarlarını yayınlamaktadır.

TYT soruları ve cevap anahtarı, yarın yapılacak olan AYT ve YDT oturumlarının bitiminden sonra erişime sunulması bekleniyor.

Geçen yıl olduğu gibi, 2024 YKS soruları ve cevapları, tüm oturumlar sona erdikten sonra açıklanmıştı. Resmi açıklama yapıldığında, detaylar eklenecektir.

YKS Soruları ve Cevap Anahtarı Sorgulama YKS soruları ve cevap anahtarı, internet üzerinden erişilebilir olacak. Adaylar, internete bağlanabilen cihazlar aracılığıyla TYT soruları ve cevaplarına ulaşabilirler.

YKS cevap anahtarı, osym.gov.tr adresi üzerinden adaylarla paylaşılacak ve ÖSYM'nin sosyal medya hesabından da duyurulacak.

"YKS soruları ve cevap anahtarı açıklandı" bildirimi yayımlandıktan sonra, adaylar sorgulama ekranına erişebilecekler.

Cevap anahtarı ekranında, adayların karşılaştığı soruların doğru yanıtları A, B, C, D ve E seçenekleri olarak listelenecek.

Hatırlatma: Cevap anahtarı sayfasında doğru yanıtlar sayfanın en alt kısmında yer alacak. Adaylar, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri Testi cevaplarını sorulara göre sayfanın en altından inceleyebilir.

Sonuç Beklentisi 8-9 Haziran'da yapılacak olan AYT, TYT ve YDT sınavlarının sonuçları için öğrenciler Temmuz ayını bekleyecek.

ÖSYM'nin yayınladığı kılavuza göre sonuçlar, 17 Temmuz Çarşamba günü erişime açılacak.

Sınav sonuç ekranında, adayların her bir testteki doğru-yanlış sayısı, TYT puanı ve başarı sırası, AYT ve YDT puanları ile başarı sıraları, ortaöğretim başarı puanı, yerleştirme puanları ve başarı sıraları görülebilecek.

Sınav Kuralları YKS oturumlarına katılan öğrenciler, sınavların geçerli sayılması ve puan hesaplamalarının yapılabilmesi için belirlenen kurallara uymalıdır.

Atanmış oldukları salon ve sıraya girmeyen, sınav başlamadan önce giriş belgelerini teslim etmeyen, kopya çeken veya yardım eden, sınav kurallarına aykırı davranışlarda bulunan öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır.

VALİ AKSOY'DAN ÖĞRENCİLERE MESAJ

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy öğrencilere başarılar dileyerek Eskişehir'de sınava katılacak öğrenci sayısını açıkladı.

Eskişehir'de Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na toplamda 156 binada toplam 31.461 öğrenci sınava girecek.

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy'un sosyal medya hesabından yayınladığı mesaj şu şekilde:

"Eskişehir ilinde 8 haziran cumartesi günü TYT'ne 87 binada 31.461 aday, 9 haziran pazar günü AYT'ne 61 binada 21.192 aday, YDT'ne ise 8 binada 3.271 aday katılacaktır. Yükseköğretim Kurumları sınavına girecek tüm adaylara başarılar dilerim."

Ekran Resmi 2024 06 07 19.23.48

BAŞKAN ÜNLÜCE UYARDI

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce'nin sosyal medya hesabından yayınladığı mesaj şu şekilde:

"Hafta sonu #YKS’ye girecek tüm adaylara başarı diliyor, emeğinizin karşılığını almanızı temenni ediyorum. Hiç bir şey, hiç bir sonuç sizlerden daha değerli değil, lütfen bunu unutmayın. Sınav saatlerinde sakalarımızı ses çıkarmamaları konusunda uyardık. Başta onlar olmak üzere tüm hemşehrilerimden hafta sonunda sınav salonu yakınlarında sessiz olmalarını, korna çalmamalarını ve yüksek sesle müzik dinlememelerini rica ediyorum. Sınav yerlerinize ücretsiz toplu taşıma hizmetimizle ulaşabileceğinizi unutmayın!"

Ekran Resmi 2024 06 07 22.27.25

1 DAKİKA GEÇ KALDI

ESOGÜ'de bir öğrenci birkaç dakika geç kaldığı için sınava alınmadı. Ailesi duruma tepki gösterirken, sınav merkezine gelen diğer veliler de yetkililere öğrenciyi almaları için baskı yaptı.

Geç kaldığı için sınava alınmayan öğrenci ise, gözyaşları döktü.

Eskişehir'de YKS'ye 1 dakika geç kalan öğrenci sınava alınmadı

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi