Eskişehir Ankara yolunda feci kaza: Kontrolden çıkan minibüs takla attı Eskişehir Ankara yolunda feci kaza: Kontrolden çıkan minibüs takla attı

Mynet'e konuşan Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Volkan Turan, tekrarlayan düşüklerin önemine vurgu yaparak, bu durumun altında yatan nedenlerin sistematik olarak araştırılması gerektiğini belirtti. Genetik faktörlerin bu durumda önemli bir rol oynadığını ifade eden Prof. Dr. Turan, akraba evliliği veya çiftlerden birinde genetik bozukluk olması durumlarının tekrarlayan düşüklere yol açabileceğini söyledi. Bu tür durumlarda, genetiği sağlıklı olan embriyoların seçilerek tüp bebek yöntemiyle transfer edilmesinin başarıyla uygulandığını belirtti.

İKİ DÜŞÜK YAŞAMA OLASILIĞI YÜZDE 5'TEN AZ

Prof. Dr. Volkan Turan, düşüklerin kadınlar arasında yaygın olmasına rağmen, üst üste iki düşük yaşama olasılığının yüzde 5'ten az olduğuna dikkat çekti. Bu durumda mutlaka detaylı tetkiklerin yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Turan, kimyasal gebeliklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini ve sadece ultrasonografik olarak teşhis edilen düşüklerin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

PIHTILAŞMA SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Prof. Dr. Volkan Turan, tekrarlayan düşüklerin diğer bir nedeninin pıhtılaşma sorunları olduğunu belirtti. Ancak bu durumun ülkemizde yanlış değerlendirildiğini söyleyen Prof. Dr. Turan, doğuştan gelen pıhtılaşma sorunlarından ziyade sonradan kazanılan ve pıhtılaşmayı tetikleyen antikorların önemli olduğunu vurguladı. Bu tür hastalarda gebelik oluştuğu anda hem hap hem de iğne olarak kan sulandırıcıların kullanılması gerektiğini ifade etti.

"OTOİMNUN HASATLIĞI VARSA SERUM TEDAVİSİ YAPILABİLİR"

Prof. Dr. Turan, “Diğer bir düşük nedeni mekanik nedenlerdir ve bu hastalarda rahim tüp filmi çok önemlidir. Tüplerdeki enfeksiyon veya rahim içinde yer kaplayan oluşum ve perde gibi rahim içi şekil bozuklukları yapan durumlar bu şekilde değerlendirilmelidir. İmmunolojik nedenler yine rahimde bulunan katil hücreler dediğimiz bir çeşit akyuvarlar sayısının fonksiyon veya sayısının fazla olmasına bağlı embriyo üzerine toksik etkiler oluşumudur. Buna benzer şekilde kişide otoimmun bir hastalık varlığı varsa bu da aynı şekilde düşüğe yol açabilmektedir ve hastalara serum tedavisi ve bazı haplar kullandırılması gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi