Es Es kazanırsa tek rakibi kalacak Es Es kazanırsa tek rakibi kalacak

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi kent genelinde ziyaretlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce son olarak Şirintepe Mahallesi’ndeydi.

“Özel araç konusunda Eskişehir ilk üçte"

Vatandaşların sorularını cevaplayan Ayşe Ünlüce, talepleri dinledi. Kuşak yol projesi hakkında bilgi veren Ayşe Ünlüce, “Özel araç konusunda Eskişehir ilk üçte, toplu taşımadan ziyade vatandaşlarımız özel araçlarıyla ulaşımı sağlıyorlar. Bu nedenle trafik yoğunluğu artıyor. Ayrıca Türkiye’de çevre yolu olmayan tek il biziz. Burada bulunan çevre yolu aslında bir iç yol ve trafiği hiçbir şekilde rahatlatmıyor. Bugüne kadar iktidar yetkilileri çevre yolu projesini her yıl yatırım programına aldılar fakat yapmadılar. Bu yıl ise yatırım programına dahi almadılar. Bu nedenle onlar yapmıyorsa biz yaparız dedik ve ‘Kuşak Yollar’ projemizi hayata geçirmek için hazırladık. Kuşak yollarımız ile organize sanayi bölgesine giden ya da şehir dışına ulaşım sağlamak isteyen sürücülerimiz oradan ulaşım sağlayabilecek” dedi. 

"Tramvay hatlarımızın kentin dört bir yanını sarmasını istiyoruz"


Tramvayın ulaşımda büyük kolaylık sağladığını söyleyen Şirintepe sakinleri, tramvay hattının uzatılmasını istedi. Bunun üzerine Ayşe Ünlüce, “Tramvay hatlarımızın kentin dört bir yanını sarmasını istiyoruz. Bizim önceliğimiz Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne hat götürmek. Çünkü orada çok fazla öğrencimiz var, onlara ulaşımda kolaylık sağlamak istiyoruz. ESTÜ tramvay hattı tamamlandıktan sonra Esentepe, Yeşiltepe ve Şirintepe Mahallelerimize tramvay hatlarını getirmeyi hedefliyoruz” dedi. 

"Projelerimizi en kısa sürede hayata geçireceğiz”


Su fiyatlarıyla ilgili açıklama yapan Ayşe Ünlüce, “Değerli hemşerilerim ülkemizde her şey o kadar çok pahalı ki, sadece su fiyatının söylenmesi bana algı yönetimi gibi geliyor. Eskişehir suyunu Porsuk Barajı’ndan alıyoruz ve bu baraj son derece kirli. Kaliteli su elde edebilmek için elektrik ve kimyasal kullanıyoruz, bunların fiyatları çok yüksek bu nedenle suya yansıyor ama biz önümüzdeki 5 yıl içinde bu sorunu çözeceğiz. Öncelikli hedefimiz Güneş Enerji Santralleri (GES) kurmak, böylelikle yenilenebilir enerjiden elde edilen elektrik kullanmış olacağız. Diğer bir projemiz ise Devlet Su İşleri ile yaptığımız protokol kapsamında Çifteler’de bulunan Sakaryabaşı’ndan kent merkezine temiz su getirmek. Bu projelerimizi en kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.

Kaynak: Bülten