Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı belli oldu

Elektrikli otomobillerin artmasıyla Türkiye'de ve Dünya'da dengeler değişmeye başladı. Karar'ın haberine göre Dev akaryakıt şirketi Shell ise önümüzdeki 2 yıl içerisinde 500 perakende satış noktasının ı  kapatacağını duyurması üzerine herkesi şaşkına çevirdi. Shell Plc, bu adımın, elektrikli araç cihazlarına olan talebi karşılamak amacıyla atıldığını belirterek son enerji geçiş stratejisi olarak açıkladı.

TESİSLERİN 500 TANESİ SATILACAK

Shell, müşterilerin ihtiyaçlarındaki değişime adapte olmak için perakende ağını genişletilmiş şarj ve kolaylık hizmetleriyle güçlendireceğini belirtti. 2024 ve 2025 yıllarında her yıl yaklaşık 500 tesis satma planı olduğunu duyuran Shell, toplamda 1000 şubesini kapatmayı planlıyor.

Londra merkezli şirket, elektrikli araçların şarj ihtiyacını karşılamak için kamuya açık şarj cihazlarını artırmaya odaklanacaklarını açıkladı. Şirket, mevcut 54,000 olan bu sayıyı 10 yıl içinde 200,000'e çıkarmayı hedefliyor. Shell, Çin ve Avrupa'da talebin hızla arttığını belirterek bu bölgelerde şarj istasyonlarının yaygınlaştırılacağını da açıkladı

SIFIR EMİSYON  SÖZÜ VERDİ

Elektrikli araçlarla birlikte hizmetlerini genişleten Shell, %12 veya daha yüksek bir getiri oranı hedefliyor. Perakende satış noktalarının satılması konusunda henüz net bir açıklama yapmayan Shell'in üretim ve yenilenebilir enerji bölümü başkanı Huibert Vigeveno, yılda 500 satış noktasının satışa çıkarılmasının toplam satış noktalarının %4'üne denk geldiğini belirtti.

Geçiş stratejisini güncelleyen Shell, önümüzdeki 10 yıl içinde karbon emisyonlarını azaltarak 2050 yılı için net sıfır emisyon taahhüdü verdi. Ayrıca, müşteri emisyonlarında 2030'a kadar petrol kullanımından kaynaklanan %15 ila %20 oranında bir azalma beklediklerini de duyurdu.

TÜRKİYE'DE 1150 TANE ŞUBESİ BULUNUYOR

Türkiye'de 1150 şubesi bulunan Shell, yeni kararıyla değişime yöneliyor. Ulaşım sektöründe kullanılan Shell ürünlerinin birçoğu şer ürünlerinden oluşurken, satılan ürünlerin %20'sinin yanmayan yağlayıcılar ve diğer kimyasallar gibi enerji dışı maddeler olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi