Haber: Selin Çelik
Dorlion adı verilen kolombodrum Eskişehir’in profesyonel anlamda ilk girişimi olma özelliğini taşıyor. İlk girişim 2012 yılında Anadolu Arena adıyla yapıldı ancak bu kadar kapsamlı değildi. Öte yandan uzun soluklu olmadı.
Kümesimiz 2 bin 400 güvercin kapasiteli 
Kolombodrum (Ortak Çatı) İşletmecisi Vural Görer, girişim hakkında bilgi verdi. Türkiye genelinde yarışlar yapılacağını ifade eden Görer, “Posta güvercinleri ortak kümes yarışları yapacağız. Ödüllü yarışlar olacak. Kümesimiz 2 bin 400 güvercin kapasiteli. Türkiye Güvercin Federasyonu gözetiminde…  Veterinerlik hizmetleri de veriliyor. Profesyonel bir yarış organizasyonu” dedi.


1 Mart’tan itibaren kuş kabulü başlayacak
Yılda beş yarış olacağını anlatan Görer, şunları kaydetti: “100 kilometre ile başlayıp 500 kilometre mesafeye kadar çıkacağız. Yavru yarışları yapacağız. İlk yarış temmuz başında olacak. Posta güvercini olanlar yavru alınca bize getirecek. Yavru gökyüzü görmeden, yeni yeme düşmüş yavrular Dorlion Arena’ya teslim edilecek. 1 Mart’tan itibaren kuş kabulü başlayacak. Bir iki ay sonra antrenmanlar başlar. Sekiz etap antrenman var. Önce kısa mesafelerden salıyoruz. Üç beş kilometre gibi… Ardından 100 kilometreye kadar çıkacağız. Son salım 500 kilometre ötedeki Sivas, Yıldızeli’nden olacak.”


Eskişehir’in adını duyuracağız
Türkiye’nin her yerinden katılım beklediklerini ifade eden Görer, “Bu camiada Eskişehir’in adını da duyurmuş olacağız. Şehir dışından gelecekleri burada birkaç gün konuk edeceğiz” diye konuştu.
Sekiz kuşu Kars’tan gelmişti
Posta güvercini yarışlarında Türkiye’nin tanıdığı bir isim olan Görer’in sekiz kuşu geçen yıl 1100 kilometre uzaklıktaki Kars’tan salınmış ve ilki 25’nci saat olmak üzere hepsi Eskişehir’e gelmişti. Görer, başarıyla hayli konuşulmuştu.