Dolar ve altında büyük olay: İslam Memiş kaç liraya gideceklerini açıkladı Dolar ve altında büyük olay: İslam Memiş kaç liraya gideceklerini açıkladı

'Kızıl Cin' (Red Sprite) Ege Denizi'nde  fotoğraflandı. Atina'dan fotoğrafçı Christos Doudoulaki gökyüzündeki Kızıl Cin olarak adlandırılan şimşek ve yıldırım benzeri, 3-10 milisaniyelik ender bir elektrik boşalmasını fotoğrafladı.

​Türkiye'de 'Kızıl Cin' denilen hava olayının genel ismi (Red Sprite) olarak biliniyor. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Hava Forum, 'Kızıl Cin' hakkında detaylara değindi.

Türkiye'de 'Kızıl Cin' denilen hava olayının genel ismi (Red Sprite) olarak biliniyor. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Hava Forum, 'Kızıl Cin' hakkında bilgi verdi.

Milyonları merak ettiği 'Kızıl Cin' (Red Sprite) Ege Denizi üzerinde görüldü. Ege Bölgesi üzerinde görüntülendikten kısa bir süre sonra sosyal medyada tartışılmaya başlandı.

Milyonları merak ettiği 'Kızıl Cin' (Red Sprite) Ege Denizi üzerinde görüldü. Ege Bölgesi üzerinde görüntülendikten kısa bir süre sonra sosyal medyada tartışılmaya başlandı.

Türkiye'de 'Kızıl Cin' denilen hava olayının genel ismi (Red Sprite) olarak bilinir. Fırtına bulutlarının üzerinde, yaklaşık 95 kilometre yükseklikte oluşan, kırmızımsı-turuncu renkte parlak, plazma benzeri parıltılara deniyor.Kızıl Cin, fırtına bulutlarının içinde oluşan elektrik boşalmaları sonucunda oluşuyor. Bu boşalmalar, bulutların içindeki pozitif ve negatif yüklü parçacıkların bir araya gelmesiyle gerçekleşiyor.

Oluşan bu boşalma, nötr azot moleküllerinden geçen elektrik akımı sonucunda kızıl cinleri oluşturuyor. Kızıl Cin, oluşumunu etkileyen faktörler arasında, fırtına bulutlarının büyüklüğü, bulutların içindeki elektriksel yük miktarı ve atmosferin sıcaklığı bulunuyor.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi