TFF Başkanından Büyükerşen'e ziyaret TFF Başkanından Büyükerşen'e ziyaret

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında son dönemde gerçekleştirilen temaslar sonucunda ılımlı bir ortamın oluşması sağlandı bu durumun özellikle ticari ilişkileri güçlendirmesiyle Gümrük Birliği çalışmalrına katkı sağlanması bekleniyor.

Önceki dönemlerde yaşanan çeşitli gerilimlerin ardından şuan AB-Türkiye arasında olumlu ilişkiler gündemde bu durum ticari iş birliğinin tekrar ön plana çıkması ve ilişkileri yeniden canlandırma yönündeki gelişmelerin olacağını gösteriyor.

Türkiye ve AB arasında yıllık ticaret hacminin 200 milyar doları bulmasına rağmen, Gümrük Birliği'nin günümüz ticari gereksinimlere uyum sağlaması için hızla güncellenmesi gerekiyor.

Öncesinde yaşanan gerilimli süreçlerden dolayı her iki tarafta bir adım atmamıştı. Fakat Türkiye'deki seçim sürecinin bitmesi ve Rusya Ukrayna savaşı'ndan sonra AB ile ilişkiler yumuşama dönemine girdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda yaptığı son açıklamasındaki, "Avrupa Birliği ile ticaretimize yeni bir boyut kazandırmak üzere Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız" ifadesi ilişkilerin ilerletileceği ana unsurlardan birinin de ticaret olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi