Belediye ekiplerinden "Önce Yaya" çalışması Belediye ekiplerinden "Önce Yaya" çalışması
 

2017 yılında başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ile tüm çalışanların maaşlarından yüzde 3 kesilerek, BES'e aktarılıyor çalışan isterse sistemde kalarak, tasarruf ediyor; istemezse de sistemden ayrılıyordu. 2024-2026 yılları için yapılan ekonomik hedef ve politika çalışmalarıyla yeni bir emeklilik sistem olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) geliyor. Bu sistem için ise OKS (Otomatik Katılım Sistemi) kurulacak. 2024'ün son çeyreğinde hayata geçirilmesi ön görülen uygulama ile bireysel emeklilik sistemine benzer bir şekilde kıdem tazminatı fonu oluşturulacak ve ücret oradan alınacak. Bu sistemin yeni şartı ise 60 yaşında olmak.  Yani bir iş yerinde birinci yılını dolduran kişi bu sistem içinde kıdem tazminatını bir yılın sonunda alamayacak ancak 60 yaşında sosyal güvenlik sisteminden emekli olmak koşulu ile alabilecek.

Ayrıca 60 yaşına gelmeden önce ev,araba almak ya da evlenmek için başvuru yapıldığı takdirde bir kereye mahsus bu paranın yarısını alma hakkı var. Vatandaş bu paranın tamamını ancak 60 yaşında emekli olduktan sonra alabilecek.  

Çalışılan süre boyunca para fonda olduğu için kişi iş değişikliği  yapsada iş veren her ay bu parayı yatırdığı için emeklilik yaşı gelmeden orada biriken kıdem ücretlerini alamayacak.  

İş verenler bu parayı her ay çalışanın maaşından keserek fona yatırmak zorunda. Devlet bu süreçte iş verene katkı sağlamak zorunda çünkü bu sistemle hedeflenen, devletin bütçe açığını kapatmak olacak.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi