Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı yapıldı Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı yapıldı

Kamu İşveren Sendikası (TÜHİS) ve TÜRK-İŞ arasında imzalanan “2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” nün eki niteliğinde olmak kaydıyla imzalanan toplu iş sözleşmelerinde yürürlük sürelerinin farklı aylarda başlamasından ve enflasyon kaynaklı farklı ücret zamlarının ortaya çıkardığı/çıkaracağı ücret farklılıklarını gidermek amacıyla düzenlemeler yapıldı.

Buna göre; 01 Ocak 2023 yürürlük başlangıçlı toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı ayında gerçekleşen %32,57’lik zam oranının 01 Şubat, 01 Mart ve devam eden aylarda yürürlük süreleri başlayan toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı aylık döneminde uygulanacak olan enflasyon farkı + ücret zammının toplamının %32,57’nin altında kalması halinde bunun yerine toplu iş sözleşmesinin üçüncü altı ayında uygulanacak olan enflasyon + ücret zammı toplamından oluşan ücret zammının %32,57 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Enflasyon+ ücret zammı %32,57’nin üzerinde olması halinde yüksek olan oran uygulanacaktır.

Ek zam kararına TÜRASAŞ işçileriyle başlayan protestoya Türk Şeker Eskişehir Makine Fabrikası da destek verdi.

TÜRASAŞ'ın ardından Türk Şeker Eskişehir Makine Fabrikası çalışanları da sendikaya tepki göstererek fabrikanın yemekhanesinde kaşık ve çatallı protesto yaptı.

Türk şeker Eskişehir makina fabrikası işçilerinden yapılan açıklama şu şekilde; "Bugün hem Türk-İş'i hem de Şeker-İş'i protesto ediyoruz. İşçiyi duymayan sendikaları protesto ediyoruz."

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi