Odunpazarı Belediyesi mayıs ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Cenk Sungur, TÜRASAŞ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. TÜRASAŞ ile ilgili Eskişehir’e yakışmayan iddiaların kamuoyuna yansıdığına dikkat çeken Sungur, “Bildiğiniz üzere ülkemizin ve şehrimizin en köklü kurumlarından, lokomotif sanayiinde birçok ilke imza atan Devrim arabası ve Karakurt’un üretildiği eski adıyla TÜLOMSAŞ yeni adıyla TÜRASAŞ hakkında son günlerde kurum tarihine ve şehrimize yakışmayan iddialar kamuoyuna yansımıştır.

“TÜRASAŞ YÖNETİMİ SESSİZ Mİ KALIYOR?”

CHP Meclis Üyesi Cenk Sungur konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“100 yılı aşkın süredir başarılarıyla şehrimizin gurur kaynağı olan bu kurum son günlerde maalesef hırsızlık, yolsuzluk iddialarıyla gündemden düşmemektedir. Kamuoyuna yansıyan iddialara göre TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü’nün hizmet aldığı bir taşeron şirket tarafından tesis içinde bulunan 20 tona yakın bakır hurda çalınmış, hatta benzer bir durum Sakarya’daki fabrika için de gündeme gelmiştir. Kamuoyunda sıkça yer bulan bu iddialarla ilgili TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü’nden ve yetkililerden herhangi bir açıklama bugüne kadar yapılmamıştır. Fabrikada çalışan dostlarımız da bu iddiaların TÜRASAŞ yönetimi tarafından bilindiği fakat sessiz kalındığı konusunda iddialarda bulunmaktadır.

“MİLYONLARCA LİRALIK HIRSIZLIK İDDİALARI DOĞRU MUDUR?”

Bu konunun oldu bittiye getirilmemesi için takipçisi olacağımızı belirterek yetkililere şu soruları yöneltmek istiyorum: TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü’nde meydana geldiği kamuoyuna yansıyan milyonlarca liralık hırsızlık iddiaları doğru mudur? İddia edilen bu hırsızlık olayıyla ilgili herhangi bir adli işlem, soruşturma, işten çıkarma olmuş mudur? Bahsi geçen taşeron firma TÜRASAŞ içerisinde hala hizmet vermekte midir? AK Parti Meclis Üyelerini de konuyu yakından takip etmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Meltem Karakaş