Trafik sigortasındaki prim artışları her ay güncelleniyor. Mayıs ayında yeni sisteme geçilmiş ve 1 Temmuz itibarıyla uygulanacak olan artış oranı %3,5 olarak duyuruldu. Trafik sigortasında kimin ne kadar ödeceği konusunda soru işaretleri devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, milliyet.com.tr'ye anlattı

Trafik sigortasındaki prim artışlarının maliyet endeksi göz önünde bulundurularak yapıldığını belirten Bağcı. Yeni araçların fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra parça maliyetleri ve onarım giderlerinin de arttığını açıkladı.

Bağcı,temmuz ayında da yüzde 3.5’lik bir artış belirlendiğini ve  artış oranlarına başta sigorta şirketleri olmak üzere çok ciddi itirazlar geldiğini açıkladı. ‘Sadece enflasyon yüzde 75, yüzde 3.5 seviyesi düşük. Biz yüzde 140 oranında zarar ediyoruz.” dedi.

Araç Satışı 3-4

ARADAKİ FARK DEVASA BOYUTLARDA

Avrupa'daki trafik kaza sayılarını işaret eden Bağcı, rakamların Ülkemiz ile aynı olmasına rağmen Türkiye'de ölüm oranlarının 3 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti. Kaza önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğinin altını çizen Bağcı, bunların çözülmemesi durumunda fiyat serbestisi uygulamasının piyasada sıkıntı yaşatacağını aktardı.

ORTALAMA ÖDENEN FİYAT

5 yıldan fazla kaza yapmayan sürücülerin iyi sürücü sınıfında yer aldığını belirterek %50 indirimden yararlandığını aktaran Bağcı, kötü sürücünün her yıl kaza yapması durumunda 1 yıl %100, 2 yıl %150, 3 yıl ve sonrasında % 200 prim almaya devam ettiğini aktararak iyi sürücü ile kötü sürücü arasında 7 kat fark bulunduğunu söyledi.

Hususi aracı bulunan kişinin ortalama 4 kademede yani ilk kez sigorta yaptırması durumunda trafik sigortası bedeli olarak 9.560 TL ödeme yapmaktadır. 4 kademeden ilk kez sigorta yaptıracak bir elektrikli araç sahibinin ödeyeceği sigorta bedeli ise ortalama 8.604 TL olmaktadır.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi